Jak wybrać odpowiedni ręcznik na basen i plażę?
Odrobina historii
Wynalezienie ręcznika często wiązane jest z miastem Bursa w Turcji. W siedemnastym wieku był to wąski kawałek bawełny lub lnu, którym można było owinąć się wokół ciała i nosił nazwę pestamel. Często były ręcznie wyszywane a używane były w łaźniach tureckich. W miarę rozwoju Imperium Osmańskiego tkacze haftowali coraz bardziej skomplikowane wzory, dzięki znajomości techniki tkania dywanów. W osiemnastym wieku zaczęto stosować materiał składający się z pętelek który znany był jako havly. Z upływem czasu słowo to zmieniło się na havlu i obecnie w języku tureckim oznacza ręcznik. W wieku dziewiętnastym dzięki mechanizacji i handlu bawełną ręczniki zyskały popularność na całym świecie.
Ręczniki kąpielowe
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego ręcznika jest jego gramatura. Jest to ciężar materiału z jakiego wykonany jest ręcznik. Wyrażana jest w jednostkach GSM (gram na metr kwadratowy tkaniny). Najniższe mieszczą się w zakresie do 400 GSM i takie będą idealne na basen ze względu na niewielką wagę, rozmiar, szybkość schnięcia oraz dobre właściwości absorpcyjne wody. Oczywiście można również wybrać ręcznik z wyższą gramaturą z przedziału 450-500 GSM, który będzie przyjemniejszy w dotyku i również będzie charakteryzował się szybkim schnięciem. Ręczniki z wyższą gramaturą niż 500 GSM będą grubsze, jeszcze bardziej przyjemniejsze w dotyku, jednakże ich rozmiar i waga nie będą dobrym pomysłem jako wyposażenie basenowej torby. Ręczniki te zdecydowanie dłużej schną, nie są praktyczne w codziennym użytkowaniu po zajęciach na pływalni. Z reguły taki rodzaj ręczników używają hotele oraz gabinety odnowy biologicznej.
Ręczniki na plażę
Wybierając ręcznik na plażę, należy się kierować przede wszystkim rozmiarem. Dobrze aby jego rozmiar pozwalał na swobodne położenie się na nim i komfortowe wypoczywanie. Dzięki dużemu rozmiarowi możemy w razie potrzeby się nim okryć, zmienić strój kąpielowy czy też posłużyć nim jako parawan chroniący przed piaskiem, wiatrem czy słońcem. Ręczniki na plażę występują najczęściej w rozmaitych wzorach i kolorach. Warto pomyśleć o wybraniu ręcznika w niezbyt jasnych barwach, gdyż bardzo szybko może ulec zabrudzeniu. Ręcznik plażowy powinien dobrze wchłaniać wodę. Im większa zatem jego gramatura tym lepiej, pamiętajmy jednak że z większą gramaturą będzie wiązała się jego wielkość i waga (oczywiście większa po użyciu). Ręczniki plażowe mogą być jedno lub dwustronne, pętelkowe, welurowe, frotte jak również ze strzyżonym materiałem.
Ręczniki do sauny
Do sauny potrzebne są dwa ręczniki, jeden do osuszenia ciała po prysznicu a drugi do przykrycia ławy na której zamierzamy usiąść lub się położyć. Nie należy zamieniać ręczników, bowiem mokra tkanina zwiększa wilgotność powietrza w saunie oraz zostawia nie estetyczne ślady. Ręcznik powinien być rozłożony w taki sposób aby żadna część ciała łącznie ze stopami nie dotykała drewnianych desek.
Najbardziej polecane ręczniki do sauny to takie które są wykonane z materiału o gramaturze 450-550 GSM. Są wystarczająco chłonne i przyjemne w dotyku a jednocześnie nie są ciężkie. Do saunowania doskonale także nadają się ręczniki bambusowe które są miękkie i przyjemne w dotyku. Ponieważ jednak przy gramaturze 500 GSM wydają się być zbyt cienkie stosuje się w nich domieszki bawełny. Bardzo dobrze chłoną wodę – około 60% więcej niż bawełna.
Alternatywą dla tradycyjnej bawełny czy bambusa może być ręcznik wykonany z tkaniny termofrotte. Taki ręcznik z jednej strony jest frotowy, z drugiej zaś przypomina polar z delikatniejszą stroną od środka. Doskonale wchłaniają wodę.
Ręczniki szybkoschnące
Oprócz wszystkich wyżej wymienionych ręczników warto wspomnieć o ręcznikach szybkoschnących wykonanych z mikrofibry. Mikrofibra to włókna o gwiaździstym kształcie wykonane z mieszanki poliestru i nylonu o grubości poniżej 10 mikrometrów. Dzięki tym zaletom ręczniki wykonane z takich materiałów potrafią wchłonąć nawet 7 razy więcej wody niż ich własna waga. Dla porównania taki ręcznik jest w stanie wchłonąć 3 razy więcej wody niż ręcznik wykonany z bawełny o tej samej gramaturze i powierzchni.
Mikrofibra może występować w kilku rodzajach jak pluszowa (najgrubsza o wysokiej gramaturze i chłonności), pętelkowa połączenie cech mikrofibry i ręczników bawełnianych (wysoka chłonność, puszystość materiału, idealne do codziennego użytku), płaska (gramatura materiału około 200 GSM, najlepiej sprawdzająca się w turystyce i innych aktywnościach outdoorowych ze względu na bardzo niewielką powierzchnię, wagę i szybkość schnięcia).
Ręczniki te doskonale nadają się dla osób aktywnych fizycznie (basen, fitness, outdoor). Zajmują niewiele miejsca, bardzo mało ważą oraz cechują się wysoką chłonnością wody i bardzo szybkim schnięciem. Wyciśnięcie ręcznie takiego ręcznika pozwala na pozbycie się już 90% wody którą wcześniej wchłonął.
Niektórzy producenci dodatkowo zapewniają antybakteryjne wykończenie nićmi z jonami srebra, które hamują rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Dzięki temu zabiegowi taki ręcznik można rzadziej prać a jedynie pozostawiać do wyschnięcia co ma szczególne znaczenie dla osób bardzo aktywnych i sportowców.
Jak prać ręczniki
Przed pierwszym użyciem ręcznika zalecane jest jego wypranie aby pozbyć się zanieczyszczeń które powstały przy jego produkcji czy w procesie magazynowania. Pierwsze pranie poprawi higroskopijność ręcznika i poprawi jego odporność na zużycie. Przed przystąpieniem do prania należy zapoznać się z metką i zaleceniami producenta. Zazwyczaj maksymalna temperatura prania to 60 stopni. Nie poleca się wygotowywać ręczników w temperaturze 90 stopni, takie zabiegi stosowane są w hotelach i gabinetach odnowy biologicznej, niestety skracają znacznie żywotność materiału.
Unikajmy przeładowania pralki, zbyt dużo upchniętych rzeczy utrudni dokładne wypłukanie prania i na ręcznikach pozostanie część chemii. Zaleca się również pranie ręczników oddzielnie od innego prania. Nie przesadzajmy z ilością proszku do prania a także nie stosujmy płynów do zmiękczania tkanin. Pokrywają bowiem one włókna materiału woskowatą warstwą powodując z czasem zmniejszenie jego chłonności.
Aby utrzymać ręczniki w jak najlepszej kondycji warto stosować szklankę rozcieńczonego białego octu w fazie płukania. Ocet zmiękczy ręczniki, odświeży je i usunie nieprzyjemny zapach wilgoci czy zbutwienia materiału. Jeśli zaś chcemy odświeżyć nasze stare ręczniki które utraciły już swoją elastyczność i wygląd, możemy również dodać do proszku pół szklanki sody oczyszczonej.
Fotografie: freeimages.com
2 komentarze do “Jaki ręcznik na basen, plażę i do sauny”