Kamizelka ratunkowa – jaką wybrać? Poradnik

iplywamy 14:12

Kamizelka ratunkowa – jaką wybrać? Poradnik

kamizelka-ratunkowa-czy-asekuracyjna

Wakacje na żaglach, turystyczne rejsy, czy spływy kajakowe wymagają inwestycji nie tylko w sprzęt, ale także w środki bezpieczeństwa. Spędzanie czasu na i nad wodą to wspaniała forma wypoczynku pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie zasady. Podstawą jest używanie kamizelek ratunkowych, bądź asekuracyjnych. Spora ilość osób myśli, że te dwa produkty są ze sobą tożsame, tymczasem występuje pomiędzy nimi wiele różnic. Warto je poznać, aby wiedzieć jaką kamizelkę wybrać i która z nich będzie w stanie uratować nam życie, w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Mimo że w wielu miejscach nad wodą funkcjonują wypożyczalnie kamizelek, to warto zakupić własną, która będzie idealnie dopasowana do wymogów naszego ciała. 

Kamizelka ratunkowa czy asekuracyjna? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kamizelki ratunkowe to nie to samo, co kamizelki asekuracyjne. Mimo że zarówno jeden, jak i drugi produkt pomoże nam w utrzymaniu się na powierzchni wody, to różni się nieco budową oraz funkcjonalnością. Wobec każdego z tych produktów stawiane są także inne normy, które muszą zostać spełnione, aby sprzęt mógł uzyskać odpowiednie certyfikaty. Kamizelki ratunkowe są wypełnione lekkim tworzywem, takim jak np. styropian, dzięki czemu z łatwością utrzymują człowieka na wodzie. Co ważne tego rodzaju kamizelki są wyposażone także w specjalny kołnierz, który potrafi podtrzymać głowę nawet w momencie utraty przytomności. Materiał, którym są wypełnione kamizelki ratunkowe jest rozłożony w sposób, który sprawia, że po wpadnięciu do wody zostajemy obróceni na plecy i możemy utrzymać się w tej pozycji przez dłuższy czas. Kamizelki ratunkowe muszą mieć także jaskrawy kolor, np. pomarańczowy, dzięki czemu osoby przebywające w wodzie są widoczne z dużej odległości. Takie kamizelki spełniają bardzo restrykcyjne normy i są przeznaczone zwłaszcza dla osób, które nie potrafią pływać. Dobrzy pływacy mogą natomiast zakupić kamizelkę asekuracyjną, która również pomaga utrzymać  się na wodzie, ale nie posiada np. kołnierza. Wybór kamizelki powinien być więc zależny od sposobu użytkowania kamizelki (do rejsów morskich należy wybrać kamizelkę ratunkową, do zabawy nad wodą wystarczy asekuracyjna), ewentualnie od indywidualnych umiejętności pływackich danego człowieka.

Jaka kamizelka ratunkowa dla dziecka?

Dzieci na wodzie wymagają szczególnej ochrony. Ich ruchliwość i ciekawość świata powoduje, że trzeba je porządnie zabezpieczyć. Kamizelka ratunkowa dla dziecka powinna być idealnie dopasowana, gdyż jeśli będzie zbyt luźna to nie spełni swojego zadania. Kamizelki dla dzieci muszą być także wyposażone w  specjalny pas krokowy, który jest dodatkowym zabezpieczeniem i nie pozwala na tzw. wysunięcie się dziecka z kamizelki. Ponadto takie produkty ochronne charakteryzują się nieco innym rozłożeniem materiału, niż w przypadku kamizelek dla dorosłych. W kamizelkach dla dzieci, spora ilość materiału wypornościowego jest umieszczona blisko kołnierza, tak aby głowa dziecka była jak najwyżej i nie doszło do zachłyśnięcia. Warto pamiętać także o tym, aby kamizelka dla dziecka była łatwa do założenia. Z tego powodu warto wybrać produkt, który ma np. zamek błyskawiczny. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy pierwszy raz posyłamy dziecko na żagle, bądź spływ kajakowy. Wtedy dzieci uczą się samodzielności i często muszą zakładać sprzęt ochronny same. Wygodna do założenia kamizelka będzie więc dla dziecka sporym ułatwieniem.

kamizelka_ratunkowa

Polecane kamizelki

Asortyment kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych na rynku jest dość szeroki, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć idealny produkt dla siebie. Kamizelkę należy dobrać do własnych oczekiwań i rodzaju uprawianego sportu. Jeśli planujemy uprawiać np. windsurfing to zainwestujmy w kamizelkę asekuracyjną, która dobrze sprawdza się przy tego rodzaju aktywnościach. Jeżeli natomiast najczęściej przebywamy na łódce, to wybierzmy podstawową kamizelkę ratunkową, która spełnia wszystkie normy i posiada odpowiednie certyfikaty. Niezależnie od tego, jaką kamizelkę kupimy to pamiętajmy także o przestrzeganiu innych zasad, dzięki którym wypoczynek nad wodą będzie w pełni bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 4 =