Lato w wodzie – akcesoria do pływania

iplywamy 16:32

Lato w wodzie – akcesoria do pływania

Plywanie_akcesoria

Kto nie lubi latem pływać? Pływanie jest fajne, zdrowe, rozwijające, no i oczywiście pływać można przez cały rok. Nie brakuje bowiem dostępności pływalni i całorocznych basenów. Przybywamy dziś więc z zestawem przydatnych akcesoriów, które umilą i ułatwią pływanie. Pływanie to sport, który rozwija całą sylwetkę, ćwiczy wszystkie mięśnie, a przy tym, jest mało obciążający, bezpieczny i dostępny dla większości. Pływać mogą dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży, a na naukę pływania nigdy nie jest za późno. Sportowe sklepy oferują ogrom sprzętu dla pływaków, a my podpowiadamy, co z tego może się faktycznie przydać.

Kąpielówki/kostium kąpielowy

To oczywista oczywistość. Wybierając strój do pływania, zwróć uwagę na to, żeby nie krępował ruchów i nie wymagał stałego poprawiania (np. opadających ramiączek). Zarówno kąpielówki, jak i kostium kąpielowy, powinny być jak druga skóra, która jest, ale nie odczuwamy jej obecności.

Czepek

Choć wiele osób go nie lubi i stroni, jak może, to na większości miejskich pływalni krytych, ze względów higienicznych, jest koniecznością. Czepek dopasuj do rozmiaru głowy i wybierz taki, który nie wyrywa włosów. Wiele lat temu dostępne były wyłącznie gumowe czepki, których zdjęcie było równoznaczne z oskalpowaniem. Dziś gumę zastąpiono bardziej przyjaznymi tworzywami, można również wybrać czepek z materiału.

Deski

Przeznaczone są dla osób, które chcą skoncentrować trening pływacki na nogach. Chwycona oburącz deska podtrzymuje przednią część ciała, a pracę wykonujemy samymi nogami. Można się nią wspierać również podczas nauki pływania, kiedy jeszcze nie czujemy się w wodzie do końca pewnie.

Płetwy

Widywane znacznie częściej w otwartych akwenach, niż basenach, wspierają pracę nóg. Dzięki płetwom pływamy znacznie szybciej. Jeśli podczas treningu chcesz położyć nacisk na rozwój pracy ramion, płetwy pomogą odciążyć nogi i koncentrację na nich.

Okulary

Przydają się i na wakacjach i na krytych basenach. Osłaniając oczy, pozwalają widzieć pod wodą i umożliwiają brak koncentracji na kontroli zamykania oczu przy zanurzeniu.

Fajka

Popularna w morzu, ale przydaje się także na basenie. Dzięki niej, nie musimy tak często wynurzać głowy w celu nabrania powietrza. Pomaga w profesjonalnym treningu, umożliwiając koncentrację na pracy nóg i rąk oraz pilnowaniu odpowiedniej postawy.

Zatyczki

Dostępne są zarówno zatyczki do uszu, jak i nosa. Tzw. nosek to po prostu klips, który zapobiega wlewaniu się wody do nosa i zatok. Sprawdza się doskonale w przypadku osób, które mają skłonności do infekcji i zapaleń zatok. Zatyczki do uszu natomiast, zapobiegają dostawaniu się wody do uszu i najbardziej pomagają tym, którzy borykają się z nawracającymi zapaleniami uszu.

Dla wyczynowców

Powyższa lista w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje listy akcesoriów, przydających się wyczynowym pływakom. Opisaliśmy szerzej to, co najbardziej powszechne i uniwersalne. Ci, którzy profesjonalnie myślą o swoich pływackich treningach, mają do dyspozycji o wiele więcej. Łapki, które po założeniu na dłonie stawiają opór wodzie, pomagają budować nie tylko siłę, ale również ćwiczyć prawidłową technikę. Pullboye, które ułożone między nogami zwiększają wyporność na wysokości bioder, umożliwiając koncentrację uwagi na pracy rąk. Taśmy, które wymuszają zwiększoną pracę rąk i wiele, wiele więcej.

źródło: sportroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 4 =