Łuszczyca nie zaraża

iplywamy 15:48

Łuszczyca nie zaraża

Luszczyca na basenie

Łuszczyca nie zaraża

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę “Psoriasis”

GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY – Warszawa, dnia 10-07-2014

OŚWIADCZENIE

w związku z utrudnieniami w dostępności do obiektów basenowych osób chorych na łuszczycę

W związku z informacjami wpływającymi do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi utrudnień w dostępności do obiektów basenowych osób chorych na łuszczycę, ze względu na obawy przed zarażeniem się łuszczycą innych użytkowników basenów, pragnę podkreślić, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Kwestie związane z chorobami zakaźnymi reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.), która w załączniku zawiera wykaz zakażeń i chorób zakaźnych. Należy podkreślić, że łuszczyca nie znajduje się w tym wykazie.

Łuszczyca – to przewlekła zapalna choroba skóry, która dotyczy ok. 3% populacji. Przebiega z okresami nawrotów i remisji, a w części przypadków jej leczenie sprawia duże trudności. W patogenezie łuszczycy istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe – m.in. infekcje bakteryjne i wirusowe, mechaniczne uszkodzenia skóry, stres oraz nieodpowiednia dieta. Nasilenie łuszczycy jest zróżnicowane: od form lekkich z nielicznymi, niewielkimi zmianami skórnymi, po ciężkie postacie choroby, charakteryzujące się zmianami zapalnymi i wysiękowymi nierzadko zajmującymi całą powierzchnię skóry (erytrodermia łuszczycowa). U około 5-20% chorych dochodzi do rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów. Chorzy na łuszczycę mają również większe ryzyko rozwoju zaburzeń sercowo-naczyniowych, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II oraz depresji.

Zmiany skórne będące objawem tej choroby, nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni.

Jednak należy zaznaczyć, że osoby z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. W związku z powyższym, zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i sanitarnego (rozprzestrzenianie się w wodzie basenowej płynu powstającego w przebiegu zmian zapalnych) wskazanym byłoby, do czasu ich zagojenia się, zaprzestania korzystania z obiektów basenowych. Podobne zalecenie dotyczy również wszystkich osób z niezagojonymi, sączącymi się ranami o innym podłożu etiologicznym. Natomiast w przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej, z punktu widzenia zagrożenia zdrowia dla innych osób kąpiących się, ograniczenie korzystania z obiektów basenowych jest nieuzasadnione.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U. z 2011 r., Nr 208, poz. 1240) obejmująca swoim zakresem również pływalnie, w art. 5 ust. 1 określa, że zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym umieszcza, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące: zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z wyznaczonego obszaru wodnego, sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi. Przepis ten natomiast nie określa szczegółowych warunków i postanowień użytkowania pływalni, które ograniczałyby możliwość korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę. W świetle obowiązującego prawa, zabronienie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie: wolności osobistej lub przejaw dyskryminacji.

p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego

Marek Posobkiewicz

Źródło: luszczyca.org.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + osiem =