Michael Phelps – 5 ciekawostek, które musisz znać

iplywamy 12:20

Michael Phelps – 5 ciekawostek, które musisz znać

Michael Phelps

Michael Fred Phelps to amerykański pływak i sześciokrotny zdobywca tytułu „Światowego Pływaka Roku” (2003-2012). Odnosi największe sukcesy z 23 złotymi medalami olimpijskimi i łącznie 28 medalami zdobytymi na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Znani rówieśnicy sportowca z jego grupy wiekowej to m.in. Lady Gaga, czy Edward Snowden.

Uważany za olimpijczyka wszech czasów urodził się 30 czerwca 1985 w Baltimore w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku obchodzi swoje 37 urodziny. Jakie ciekawostki warto wiedzieć o uznanym w 2008 roku sportowcu roku przez Sports Illustrated? Przedstawiamy 5 najciekawszych faktów dotyczących postaci Michaela Phelpsa. Zapraszamy.

Michael Phelps – z początku bał się pływać

Phelps zaczął pływać, gdy miał siedem lat. Częściowo spowodowane było to faktem, iż pływaniem zajmowały się jego dwie starsze siostry, a częściowo dlatego, aby spalić dodatkową energię, jaką dostarczało mu stwierdzone w młodości ADHD.

Początkowo nie był oczywistym następcą samego Neptuna. Przerażony włożeniem głowy pod wodę, Phelps rozpoczął karierę w basenie, unosząc się na plecach. Kiedy jego trening zaczął się na dobre, styl grzbietowy był pierwszym, który opanował do perfekcji.

Michael Phelps – pierwszy rekord w wieku 15 lat!

Legalni bukmacherzy z początku nie sądzili, że dopiero co raczkujący w sporcie Michael Phelps będzie w stanie uzyskać jakikolwiek tytuł. Jakież musiało być ich zaskoczenie, gdy na wiosennych mistrzostwach w 2001 roku Phelps pobił rekord 200 m, mając zaledwie 15 lat i 9 miesięcy.

Ten ruch uczynił go najmłodszym człowiekiem, który ustanowił nowy rekord świata. W wieku 10 lat ustanowił także rekord kraju w swojej grupie wiekowej w wadze piórkowej na 100 metrów.

Michael Phelps – aktualny posiadacz kilku krajowych rekordów

Pomimo wieloletniej kariery sportowca, jest on wciąż niepokonanym mistrzem w wielu kategoriach. Phelps jest tak utalentowanym sportowcem, iż wciąż posiada na swoim koncie (stan na 2022 rok) 12 krajowych rekordów w pływaniu, z których wszystkie ustanowił jako nastolatek! Może nie są tak imponujące, jak złote medale olimpijskie, ale wszyscy w końcu od czegoś zaczynali. Mówiąc o Igrzyskach Olimpijskich, przejdźmy do kolejnej ciekawostki.

Michael Phelps – jest najbardziej utytułowanym sportowcem w historii Igrzysk Olimpijskich

W wieku 27 lat na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku Phelps zdobył 19. Medal w swojej karierze i był najlepszym ze wszystkich olimpijczyków w historii. A po pobiciu tego rekordu pobił swój własny rekord, zdobywając trzy kolejne medale w Londynie. Phelps ma teraz 28 medali, z czego większość, bo aż 23 to medale złote! Jest również najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w poszczególnych konkurencjach pływackich, z łączną ilością 15 medali.

Michael Phelps – jeden z najbogatszych olimpijczyków wszechczasów

Duża wygrana oznacza duże pieniądze. Sukces, jaki osiągnął przez wszystkie lata swojej kariery Michael Phelps, spowodował, iż opłaciło mu się to z nawiązką. Obecnie sportowiec ma w swoim posiadaniu miliony dolarów, czyniąc go zdecydowanie najbogatszym pływakiem olimpijskim i piątym najbogatszym olimpijczykiem w dowolnej kategorii. Jego obecna wartość netto wynosi 55 mln USD.

5 ciekawych faktów na temat Michaela Phelpsa

Należący do pokolenia Y i dorastający w latach 90 Michael Phelps to wzór dla wielu obecnych pływaków. Nic dziwnego, w końcu pozostaje jednym z liderów świata sportowego, a typerzy sugerują, że jego dobra passa będzie trwać jeszcze wiele lat. Poza medalami Phelps jest miłym i ciekawym człowiekiem, o którym warto dowiedzieć się więcej. Przedstawione powyżej ciekawostki to tylko czubek góry lodowej ciekawostek związanych ze sportowym, jak i prywatnym życiem sportowca.

Komentarze nie są włączone.