Morsowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

iplywamy 15:12

Morsowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o morsowaniu. Kiedyś na taką „atrakcję” decydowała się garstka osób. Dziś mamy już naprawdę sporo zwolenników morsowania. Organizowane są wspólne seanse, a nawet wyjazdy. Jakie są jego zalety? Co warto wiedzieć o morsowaniu, zanim się na nie zdecydujemy? Poznaj nasz krótki poradnik!

Morsowanie – na czym polega?

Morsowanie to czynność, która wielu osobom może wydawać się nieprzyjemna, a nawet niebezpieczna. Jeśli jednak odpowiednio się do niej podejdzie i przygotuje, można odnotować mnóstwo zalet dla własnego organizmu. Morsowanie, jak już zapewne wiesz, polega na zanurzeniu się w okresie jesienno-zimowym w zimnej, niekiedy lodowatej wodzie. Może to być np. rzeka, jezioro albo morze, a nawet przeręble.

Jak przygotować się do morsowania?

Do morsowania nie potrzebujemy wielu rzeczy – niektórym wystarczają kąpielówki lub strój kąpielowy. Są jednak osoby, które uważają, że nie powinno się wchodzić do lodowatej wody bez butów neoprenowych (chronią stopy przed zimnem czy skaleczeniem się ostrym lodem), czapki i rękawiczek, by nie wydatkować niepotrzebnie ciepła. Oczywiście w zanadrzu należy mieć ze sobą ciepłą odzież, a najlepiej też coś rozgrzewającego – np. herbatę w termosie czy termofor.

Do wody najlepiej wchodzić spokojnym, aczkolwiek zdecydowanym krokiem. Osoby morsujące często stają w bezruchu – wynika to z tego, że gdy pływamy czy poruszamy się, organizm wbrew pozorom szybciej się wychładza. Początkującym polecamy więc stanie w miejscu. Jeśli chodzi o długość czasu morsowania, najlepiej zastosować zasadę – ile woda ma stopni, tyle minut możemy w niej przebywać, np. 0-1°C – do 1 minuty, 2°C – do 2 minut itd.

Czy każdy może morsować?

Morsowanie dedykowane jest osobom właściwie w każdym wieku – najmłodsi mają po kilka lat i już są miłośnikami tej aktywności. Jest jednak kilka przeciwwskazań, dlatego zawsze warto jest skonsultować się wcześniej z lekarzem. Przede wszystkim dotyczy to osób borykających się z chorobami serca i układu krążenia, nadciśnieniem, chorobami naczyń mózgowych, epilepsją czy boreliozą.

Jakie są zalety morsowania?

  • Hartowanie organizmu.
  • Poprawa krążenia.
  • Podkręcenie metabolizmu.
  • Lepsze ukrwienie skóry.
  • Redukcja cellulitu.
  • Przyspieszona regeneracja organizmu.
  • Wyższa wydolność układu sercowo-naczyniowego.
  • Usuwanie napięcia.
  • Poprawa samopoczucia.
  • Lepsza koncentracja.
  • Zwiększona energia.

Kiedy i gdzie można się morsować?

Morsowanie to aktywność, którą można uprawiać samodzielnie. Zachęcamy jednak, aby zawsze mieć kogoś w pobliżu – organizm różnie może zareagować na tak gwałtowną zmianę temperatur, więc ze względów bezpieczeństwa lepiej, by ktoś był nieopodal nas. Warto też wiedzieć, że morsowanie to świetna okazja do poznania innych osób, wzajemnego motywowania się i regularnego czerpania korzyści z tej lodowatej rozrywki. Sprawdź więc, czy w Twojej okolicy organizowane są wspólne seanse. Na przykład w Gdańsku możesz udać się na morsowanie wraz z innymi klubowiczami Total Fitness, a przy okazji zaliczyć trening! Grafik znajdziesz tutaj: https://www.totalfitness.com.pl/silownia-gdansk-grunwaldzka/.

Podsumowując, morsowanie niesie za sobą wiele korzyści. Warto jednak podejść do niego z rozwagą i odpowiednio się przygotować. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − cztery =