Nauka pływania równa nauce pisania i czytania!
Już starożytni umiejętność pływania stawiali na równi z umiejętnością pisania i czytania. Obecnie do nauki pływania nie przykładamy takiego znaczenia a szkoda bo praktycznie większość z nas w jakimś okresie swojego życia będzie miało kontakt z wodą, czy to na wakacjach, podczas weekendowego wypadu lub na wyjeździe firmowym itp., wtedy umiejętność radzenia sobie w środowisku wodnym jest nie do przecenienia…
Znawcy tematu twierdzą, że im wcześniej rozpoczniemy naukę pływania tym lepiej. Mówi się tu nawet o okresie niemowlęcym, w praktyce 2, 3 miesiącu. Niemowlę pamięta jeszcze swoje środowisko z okresu płodowego i nie zdążyło nauczyć się bać wody… Jest sporo publikacji na ten temat i według mnie warto już na tym etapie życia dziecka podjąć takie wyzwanie…Dlaczego?
Dlatego, że dzieci do pewnego momentu na ogół nie czują strachu przed wodą, jest on zaszczepiany w miarę jak dorastają (jak zresztą wiele zachowań społecznych). W efekcie ma to zagwarantować rodzicom, że ich pociecha jeśli nie umie pływać, to przynajmniej będzie się bała wody, a to jest nienajlepsze rozwiązanie …Dorośli strach przed wodą wynoszą właśnie albo z tych ostrzeżeń swoich rodziców albo już zdążyli zdobyć swoje własne, złe doświadczenia o które nie trudno, jeśli nasz poziom pływania jest niski czy nawet zerowy…
Kto i kiedy może rozpocząć naukę pływania…?
Oczywiście nauka pływania jest dla każdego, niezależnie od wieku. Pływanie zalecane jest nie tylko dla ludzi zdrowych, ale również dla tych, którzy ze względu na różne ograniczenia (kontuzje, ograniczenia ruchowe) nie mogą uprawiać innych dyscyplin sportu. Jeśli mamy osłabione stawy, bóle pleców, problemy z kręgosłupem, czy inne dolegliwości szkieletowo-mięśniowe, pływanie prawie na pewno może być dla nas „receptą na zdrowie”.
Pływanie jest zalecane również dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci nie tylko ze schorzeniami fizycznymi, ale również i psychicznymi – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i z doświadczonym w tym zakresie Instruktorem.
Dodatkowo umiejętność pływania daje nam również poczucie bezpieczeństwa – własnego i naszych bliskich, partnera, dziecka… Pływanie jest trendy a muskulatura pływaków i pływaczek należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych i naturalnych.
O korzyściach z regularnego pływania można by pisać godzinami… Powiem może tylko o kilku, bo lista jest naprawdę bardzo długa…:
- Regularne pływanie modeluje sylwetkę, angażując praktycznie wszystkie grupy mięśniowe nie obciążając przy tym stawów, rozwija kondycję, poprawia pracę płuc…
- Niższa od ciała temperatura wody zwiększa spalanie kalorii, odmładza skórę, pomaga w walce z cellulitem i obrzękami nóg również dzięki wzmożonemu przepływowi krwi…
- Wzmożony przepływ krwi dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne mięśni i włókna mięśnia sercowego, które stają się silniejsze, elastyczniejsze i grubsze…
- Rozładowuje napięcia psychiczne, złość i inne negatywne emocje, dostarczając jednocześnie satysfakcji i poczucia spełnienia…i wiele, wiele innych
Przeciwskazania do pływania dotyczą tylko krótkiej listy schorzeń takich jak: niezagojone rany, choroby płuc, oskrzeli czy serca. Podobnie jest z chorymi na padaczkę, lecz tutaj wystarczy poinformowanie przed zajęciami ratownika lub instruktora którzy zwrócą szczególną uwagę na taka osobę. Jeśli mamy jakieś wątpliwości czy nasz stan zdrowia pozwala nam pływać najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Jak rozpocząć naukę pływania…
Rozpoczynając przygodę z pływaniem, zdecydowanie zachęcam by pływać pod okiem doświadczonego instruktora, gdyż w tutaj technika ma fundamentalne znaczenie! Jeśli nie wypracujemy jej to nieprawidłowa postawa i niesymetryczne ruchy mogą prowadzić do przeciążeń w efekcie przynosząc odwrotny skutek do oczekiwanego. Kurs nauki pływania da nam pewność, że czas i wysiłek poświęcony na pływalni skierowany będzie we właściwą stronę!
Zajęcia zawsze powinny być dostosowane do indywidualnego poziomu kursantów i z tego względu najbardziej korzystną formą są lekcje indywidualne.
Jak znaleźć instruktora pływania…
Pierwszy krok to weryfikacja uprawnień instruktorskich, niezależnie od tego, warto byśmy zobaczyli Instruktora w „akcji”, jeśli pływa wszystkimi stylami jest większe prawdopodobieństwo, że nas też nauczy… Bardzo ważne jest by kursant ufał osobie która go uczy i by była dla niego autorytetem. Jeśli uczę dziecko to dodatkowo powinno ono czuć, że rodzice z pełnym zaufaniem oddają je pod opiekę instruktora. Sprawdzoną praktyką jest polecenie Instruktora z którego zajęć byliśmy zadowoleni…to działa prawie w 100%.
Przyrządy do nauki pływania…
Do podstawowych przyrządów treningowych należą różnego rodzaju deski do pływania. Ja w swojej praktyce stosuję dodatkowe przyrządy takie jak: krótkie płetwy treningowe, monopłetwę, wiosełka na dłonie i jeszcze parę innych o tajemniczo brzmiących nazwach: Finis Forearm Fulcrum, Tech Toc, Finis Alignment Kickboard… Cała lista przyrządów które są dostępne na moich zajęciach znajduje się na stronie Internetowej szkoły wraz z opisem ich używania oraz krótkim filmem instruktażowym. Zachęcam do zapoznania się z ich działaniem, gdyż są to bardzo pomocne, pomagają zmaksymalizować naukę przez co wzrasta motywacja kursanta do dalszych treningów.
Kiedy już umiemy pływać…
Pływanie stylowe to dosyć długi proces… Są ustalone pewne etapy w procesie nauki: odznaka ” Już Pływam”, karta pływacka itp. W zależności od naszych potrzeb proces może się zakończyć wcześniej lub później. Dla najbardziej ambitnych może trwać nawet bez końca… zawsze znajdziemy coś co będziemy chcieli poprawić, a niektóre style (np.; delfin) są czasochłonnymi w nauce… Ja pływam od ponad 30 lat i ciągle odkrywam coś nowego – dla wielu jest to sport na całe życie…
Bezpieczeństwo nad wodą.
Pamiętajmy że do wody zawsze należy podchodzić z respektem, co roku w okresie lata przypominają nam o tym statystyki utonięć. Nie tylko dzieci ale nawet dorośli dobrze pływający mogą czasem w wodzie znaleźć się w tarapatach. Nagły skurcz, zasłabnięcie, itp. mogą być przyczyną utonięć, dlatego umiejętność pływania to jedno a zdrowy rozsądek i wyobraźnia to drugie.
Napisał:
Jacek Wójcik, Instruktor Pływania, Ratownik WOPR, Jacek związany jest z pływaniem od ponad 30 lat, uprawia również kitesurfing i wakeboarding. W tym roku Jacka pasja do wody zaowocowała uruchomieniem szkoły pływania 1, 2, 3 Pływamy.
Jacek dojeżdża na różne baseny w Warszawie,
aby kursanci mieli komfort nauki korzystania z basenu blisko domu:
www.123plywamy.pl
Tel. 539 11 22 33
E – mail : Jacek@123plywamy.pl
Ostatnie komentarze
Ewa
Basia
Mariola
223
Ewa
Krzysztof Ziarniecki