Pierwszy zestaw do nurkowania

iplywamy 13:29

Pierwszy zestaw do nurkowania

nurkowanie2

Obserwując profesjonalnych płetwonurków, pierwszą rzeczą, która zwraca naszą uwagę jest cały sprzęt, w jaki są wyposażeni. W zależności od zaawansowania podwodnego hobby, istnieją różne rodzaje sprzętu- jedne niezbędne do określonych rodzajów nurkowania, inne do wszelkich wypraw nurkowych.

Rozpoczynając przygodę z podwodnym światem, należy skupić się na sprzęcie do krótkotrwałego nurkowania.

Rodzaje sprzętu nurkowego

Kategoria sprzętu do nurkowania różni się w zależności od środowiska nurkowego. Rozróżnia się cztery ogólne rodzaje sprzętu służącego exploracji świata podwodnego, z których niektóre przedmioty, jak np.maska nurkowa, są używane we wszystkich kategoriach.

• Techniczny sprzęt z akwalungiem- używany przez wyszkolonych i doświadczonych nurków, badających środowiska poza sferą nurkowania rekreacyjnego.
• Wyposażenie do nurkowania w zimnej wodzie- stosowany w wodzie o temperaturze poniżej 15ºC.
• Sprzęt do nurkowania w wysokiej temperaturze- w temp. poniżej 24ºC
• Ekwipunek używany w tropikach- służy do zanurzania w ciepłej, czystej wodzie o temperaturze powyżej 24 °C.

Z czego składa się sprzęt do krótkotrwałego nurkowania?

Maska

Maska jest podstawowym sprzętem, bez którego nie można sobie wyobrazić nurkowania. Dzięki niej można obserwować podwodne życie oczami. Tworzy ona przestrzeń powietrzną przed oczami, co pozwala im skupić się pod wodą. Kieszonka na nos służy wyrównaniu ciśnienia powietrza w masce, w czasie schodzenia w głąb wód. Aby maska dobrze spełniała swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na dobre, wodoszczelne dopasowanie do twarzy.

Fajka

Jest to element wyposażenia ściśle powiązanego z maską. Ma kształt zakrzywionej rurki, która umożliwia oddychanie unosząc się twarzą w dół. Pozwala ona również oszczędzać powietrze w zbiorniku na powierzchni wody. Podczas doboru odpowiedniej fajki, istotą jest, aby zapewniała suchy i swobodny oddech. Niestety wiąże się to często z wyborem bardziej masywnych ustników, które są trudniejsze do oddychania. Należy również pamiętać, że im większa fajka, tym sprawia większy opór w wodzie. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób mocowania do maski- powinno być trwałe, a jednocześnie łatwe w obsłudze.

Płetwy

Płetwy to najłatwiejszy sposób na poruszanie się w wodzie. Przekształcają one siłę mięśni dużych stóp, na sprawny ruch w wodzie, który jest 800 razy gęstszy od powietrza. Ich skuteczność zależy w głównej mierze od ich rozmiaru, konstrukcji i sztywności. Posiadając silne mięśnie nóg i bioder można efektywnie używać większej i sztywniejszej płetwy. Mali odkrywcy lub słabiej uwarunkowani nurkowie będą sprawniej się poruszać, mając mniejsze i bardziej elastyczne płetwy. Podczas przymierzania należy ściśle dopasować ten rodzaj sprzętu, aby nie uciskał palców u nóg.

Pianka

Pianka, czyli kombinezony  wykonane z piankowej gumy neoprenowej lub tworzywa spandexopodobnego (skórki). Ich główną funkcją jest izolacja przed chłodzącym działaniem wody, która powoduje wychłodzenie organizmu z ciepła 25 razy szybciej niż powietrze. Grubość i jego rodzaj  jest zależny od warunków nurkowania. Kombinezony z lycry zapewniają niską izolację termiczną, chronią natomiast przed zadrapaniami i użądleniami. Kombinezony ochronne muszą mocno przylegać do ciała, nie ograniczając ruchu.

Zakup pierwszego sprzętu do nurkowania często wiąże się z podekscytowaniem i chęcią wyboru najnowszego i najlepszego wyposażenia. Jednak warto wcześniej przestudiować tę dziedzinę i zastanowić się jakich elementów naprawdę potrzebujemy. Bezdyskusyjnie jednak posiadanie własnego sprzętu pozwoli w pełni cieszyć się tym sportem oraz zmaksymalizować wygodę i bezpieczeństwo.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =