Pływanie a ochrona przeciwsłoneczna UV – wszystko, co warto o niej wiedzieć

iplywamy 07:35

Pływanie a ochrona przeciwsłoneczna UV – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania promieniowania UV na naszą skórę i zdrowie. O ile podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce, czyli opalania, większość z nas pamięta o zastosowaniu właściwych kremów i innych preparatów chroniących naszą skórę, o tyle podczas wykonywania różnorodnych dyscyplin sportowych, niejednokrotnie zdarza nam się ten aspekt pomijać. Latem jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych jest pływanie, które przynosi chwilę wytchnienia od upalnych temperatur. Jak chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV w wodzie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Woda a promieniowanie UV

Spotkać możemy się ze stwierdzeniem, że podczas pływania to woda chroni nasze ciało przed groźnym promieniowaniem UV. Nic bardziej mylnego- kontakt ciała z wodą potęguje oddziaływanie promieni słonecznych. W związku z tym, podczas pływania musimy szczególnie zadbać o ochronę naszej skóry.

Pomimo tego, że pływanie, zwłaszcza w upalne dni, przynosi nam relaks i chwilę wytchnienia, nie wolno zapominać nam o własnym bezpieczeństwie. Bez znaczenia pozostaje, czy pływanie uprawiamy jako hobby, czy jako profesjonalna dyscyplina sportowa- brak właściwej ochrony przed promieniowaniem UV może nieść za sobą nieodwracalne skutki, z którymi przyjdzie nam się borykać przez długi czas, a w niektórych przypadkach nawet resztę życia.

Konsekwencje promieniowania UV bez zastosowania odpowiedniej profilaktyki

Podczas gorących dni i upalnych temperatur, wielu z nas marzy o pływaniu w samym stroju kąpielowym. Zachowanie tego typu, może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Najczęściej występującym jest poparzenie słoneczne. Nasza skóra złuszcza się, mogą pojawić się bąble, pieczenie i ogólny dyskomfort. Co więcej, brak właściwej ochrony może zakończyć się także udarem słonecznym, a ryzyko wzrasta wraz z wyższą temperaturą powietrza.

Jak chronić skórę w wodzie przed słońcem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w związku z podwyższonym ryzykiem, istnieje skuteczna metoda na ochronę podczas pływania przed promieniowaniem UV. Oczywiście, że tak. Warto się jednak właściwie przygotować. Przede wszystkim musimy zadbać o kremy z filtrem UV (których to na rynku nie brakuje) i to koniecznie w wersji wodoodpornej z filtrami UVA i UVB. Co więcej, także sposób ich aplikacji odgrywa kluczową rolę- na powierzchnię całej skóry należy nałożyć je odpowiednio wcześniej przed pływaniem, by zostały całkowicie wchłonięte. Dodatkowo należy także pamiętać, że po każdym wyjściu z wody i wytarciu ręcznikiem, należy nakładać kolejną ich warstwę.

Pianka neoprenowa

Oprócz kremów, podczas pływania w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, warto zaopatrzyć się także w ubrania wykonywane z pianki neoprenowej. Zazwyczaj są to profesjonalne kombinezony, a niektóre ich modele zostały specjalnie przystosowane do pływania podczas upalnych temperatur. Co niezwykle cenne, pianki niejednokrotnie uzupełniane są o filtry UV.

Dodatkowe akcesoria

Sam kombinezon to jednak za mało, by mówić o całkowitej ochronienie przed promieniowaniem. Koniecznym jest także zapewnienie bezpieczeństwa naszej głowie, która podczas pływania jest najbardziej narażoną na słońce częścią naszego ciała. Podczas pływania rekreacyjnego, możemy postawić na przewiewną czapkę z daszkiem. Także nasze oczy podczas pływania narażone są na szkodliwy wpływ promieniowania UV, przez co należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary, chroniące przed oddziaływaniem słońca (najbardziej korzystnym wydaje się wybór modeli okularów z filtrem kategorii trzeciej).

Wybierając się na plażę w upalny dzień pełen słońca, na trening w otwartym kąpielisku czy tropikalne wakacje, oprócz designerskiego stroju kąpielowego, należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo i ochronę skóry, przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Odpowiednie kremy, strój oraz akcesoria sprawią, że pływanie będzie nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =