Pływanie – aktywność przy bolących stawach

iplywamy 16:56

Pływanie – aktywność przy bolących stawach

DIP-Hot-na-bolace-stawy

Ból stawów nie musi oznaczać rezygnacji ze sportu – sprawdź!

Poznaj zalety pływania i sprawdź, jak może działać na Twoje stawy!

Gdy doskwiera nam ból stawów, często rezygnujemy z jakichkolwiek aktywności fizycznych. To duży błąd! Należy jednak pamiętać, by wybierać ćwiczenia, które ich dodatkowo nie obciążą. Pływanie jest jedną z najprzyjemniejszych i najbardziej odprężających dyscyplin sportowych. Terapia w wodzie polecana jest szczególnie osobom zmagającym się z bólem stawów i chorobami reumatycznymi. Sprawdź, jakie są zalety regularnego uczęszczania na basen!

Dlaczego warto pływać?

Pływanie niesie za sobą szereg korzyści: poprawia kondycję fizyczną, relaksuje, dobrze wpływa na układ nerwowy i przyczynia się do poprawy sylwetki. W wodzie ciało staje się lżejsze, a ruchy są zamortyzowane. Dlatego ćwiczenia w basenie polecane są również osobom otyłym – mogą one wykonywać swobodne ruchy, ograniczając ryzyko wystąpienia kontuzji. Największą zaletą pływania jest odciążenie stawów, przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni. Trening w wodzie zapobiega także przykurczom, które związane są z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Dzięki regularnemu pływaniu można poprawić ruchomość stawów i wzmocnić mięśnie odpowiedzialne m.in. za stabilizację tułowia. Osoby, które pragną zwiększyć aktywność fizyczną, a nie potrafią pływać, mogą wybrać aqua aerobik umożliwiający wykonywanie ruchów, które bywają problematyczne na sali treningowej. Zajęcia w wodzie polecane są zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnościami fizycznymi, jak i wprawionym sportowcom.

Style pływania odpowiednie dla stawów

Poszczególne style pływania angażują różne stawy i partie mięśni. Styl klasyczny – żabka – polecany jest do korygowania wad odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Szczególnie angażuje też stawy kolanowe i biodrowe. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się pływać z głową stale uniesioną nad powierzchnią wody, a podczas wynurzenia nie można odginać jej zbyt mocno do tyłu. Może to doprowadzić do pogłębienia skrzywień w odcinku lędźwiowym i krzyżowym lub przykurczu szyi. Styl grzbietowy polecany jest w szczególności osobom chorym na kolana koślawe, dyskopatię, płaskostopie oraz okrągłe plecy. Nawet samo unoszenie się na wodzie ma pozytywny wpływ na kręgosłup. Kraul natomiast rekomenduje się osobom, które zmagają się z kolanem koślawym i płaskostopiem. Należy jednak pamiętać, że rehabilitanci nie zalecają tego stylu cierpiącym na dolegliwości barku, okrągłe plecy lub skoliozę. Pływanie o umiarkowanej intensywności, przy zachowaniu prawidłowej postawy, ma dobroczynny wpływ na stawy i ogólną kondycję ciała.

Domowe sposoby na walkę z uciążliwym bólem

Ból stawów może mieć wiele przyczyn, dlatego przebieg leczenia przybiera różne formy. Istnieją jednak sposoby, które w każdym przypadku w znacznym stopniu przyspieszą powrót do zdrowia. Jednym z nich jest leczenie ciepłem. Należy włączyć je już po 3 dniach od przykrego zdarzenia – gdy uszkodzone tkanki zaczynają goić się po urazie. Ciepło zwiększa przepływ krwi do zniszczonych tkanek, niosąc ze sobą więcej tlenu i substancji odżywczych. Ponadto zwiększony przepływ krwi pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii i obecną w miejscu urazu zniszczoną tkankę. Z tego względu fizjoterapeuci polecają stosowanie ciepłych okładów oraz masaży rozgrzewających. Aby zwiększyć ich efektywność, dobrze jest użyć specjalnych preparatów. Świetnie sprawdzą się produkty zawierające mentol i olejki eteryczne, takie jak DIP HOT krem rozgrzewający.

Ból stawów to problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Potrafi on skutecznie utrudnić nam funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio dobrane aktywności i terapie pomogą uśmierzyć dolegliwości i wrócić do formy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot

DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/005

Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 9 =