Pływanie – idealna forma aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi. Jedną z najprzyjemniejszych i najzdrowszych form spędzania wolnego czasu jest bez wątpienia pływanie. Wpływa ono korzystnie nie tylko na wygląd naszego ciała, ale również na pracę układu krwionośnego i oddechowego.
By ocenić, w jaki sposób pływanie wpływa na sylwetkę wystarczy spojrzeć jak wyglądają profesjonalni pływacy. Regularne wizyty na basenie nie tylko pozwalają harmonijnie rozwijać i kształtować swoje ciało, ale także poprawić znacznie kondycję fizyczną.
Kiedy rozpocząć naukę pływania?
Naukę pływania warto rozpocząć jak najszybciej. Często się zdarza, że rodzice chodzą na basen już z bardzo małymi dziećmi. Co ciekawe niemowlaki bardzo rzadko wykazują strach przed wodą? Z drugiej strony nigdy nie jest za późno by rozpocząć naukę. Bardzo ważne jest by nie przejmować się zbytnio niepowodzeniami, które mogą pojawić się na początku.
Najważniejsze style pływackie
Wyróżnia się cztery główne style pływackie: styl klasyczny, kraul, styl motylkowy i styl grzbietowy.
Styl klasyczny to nic innego jak popularna żabka. Jeśli przyjrzymy się osobom na basenie to zauważymy, że duża część z nich pływa właśnie z wykorzystaniem tej techniki. Niestety pływanie stylem klasycznym nie jest łatwe, więc tylko nieliczni robią to w sposób prawidłowy.
Kraul to styl, który pozwala bardzo szybko pływać, jednak jest też bardzo męczący dla organizmu. Płynąc w ten sposób powinno się przyjąć bardzo opływową pozycję i intensywnie pracować kończynami. Uzyskanie dobrych rezultatów jest możliwe tylko i wyłącznie, gdy opanuje się technikę na odpowiednim poziomie.
Styl motylkowy należy do najtrudniejszych technicznie. Najczęściej pływają w ten sposób tylko i wyłącznie najbardziej doświadczeni pływacy. Nauka stylu motylkowego jest czasochłonna, trudna oraz wymaga doskonałej koordynacji ruchów całego ciała.
Pływając stylem grzbietowym pływak ma twarz skierowaną ku górze. Wiele osób uważa, że ten sposób pływania należy do najmniej męczących, między innymi dla tego, że głowa znajduje się cały czas nad wodą, co znacznie ułatwia oddychanie. Główną siłę napędową w tym wypadku stanowią ręce.
Co oprócz pływania?
Nie warto ograniczać swojej aktywności jedynie do pływania. Dobre efekty przynosi łączenie basenu z bieganiem lub jazdą na rowerze. Jesienią i zimą można ćwiczyć w siłowni lub zakupić rowerek treningowy bądź bieżnię elektryczną i trenować w domu.
2 komentarze do “Pływanie – idealna forma aktywności fizycznej”