Pływanie, rower, bieganie, siłownia – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

iplywamy 15:02

Pływanie, rower, bieganie, siłownia – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem utrzymania dobrej sprawności fizycznej i psychicznej. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających jej niezliczone korzyści, m.in. zwiększa wydolność oddechową, wzmacnia mięśnie i układ kostny oraz chroni przed otyłością. Dodatkowo ruch zmniejsza ryzyko sercowo – naczyniowe i zapobiega wielu chorobom przewlekłym, takim jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Codzienna aktywność fizyczna, nawet w niewielkiej ilości, zalecana jest każdemu niezależnie od wieku. Niemniej jednak wyniki wielu badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazują, że Polacy prowadzą głównie siedzący tryb życia, który jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Przykładem są hemoroidy, z którymi zmaga się prawie połowa populacji dorosłych.

Czym jest choroba hemoroidalna?

Hemoroidy (żylaki odbytu) to patologiczne powiększenie guzków krwawniczych, które są strukturami naczyniowymi obecnymi w kanale odbytu każdego człowieka. W swojej budowie posiadają liczne sploty tętniczo-żylne, dzięki którym w prawidłowych warunkach mogą wypełniać się krwią i pełnić pomocniczą funkcję w kontroli oddawania stolca. Pod wpływem różnych czynników, prowadzących do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, dochodzi do poszerzenia tych połączeń i powiększenia guzków krwawniczych, czyli rozwoju hemoroidów.

Hemoroidy a basen

Basen to idealne miejsce dla każdego bez względu na wiek. Środowisko wodne oferuje szeroki wachlarz aktywności ruchowych, których intensywność można samemu korygować i dostosować do swoich potrzeb. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • pływanie,
  • nurkowanie,
  • ćwiczenia niemowląt i małych dzieci,
  • rehabilitacja wodna,
  • aqua aerobik, aqua zumba i inne zajęcia fitness,
  • pływanie artystyczne,
  • ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Trening w wodzie poprawia kondycję fizyczną, rozwija zdolności motoryczne, koryguje postawę i wzmacnia mięśnie. Dodatkowym atutem jest działanie ciśnienia hydrostatycznego, które poprawia wydolność oddechową i ruchomość klatki piersiowej.

Ćwiczenia w wodzie są bezpieczne i wskazane w wielu schorzeniach. W chorobie hemoroidalnej,

poprzez poprawienie motoryki przewodu pokarmowego,  zmniejszają ryzyko zaprać, które są przyczyną  nasilenia objawów choroby hemoroidalnej. Trening na basenie ma również niebagatelną rolę we wzmacnianiu mięśni miednicy biorących udział w defekacji. Ćwiczenia na basenie są jednym z najlepszych rodzajów aktywności zalecanych w profilaktyce jak i u osób z objawowymi hemoroidami. „Zupełnie innym aspektem jest dobranie odpowiedniej metody leczenia hemoroidów u osób planujących kontynuowanie treningów na basenie. Operacja klasyczna hemoroidów choć najbardziej skuteczna uniemożliwia korzystanie z pływalni nawet przez około 4-6 tyg. Dlatego koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza gdyż istnieją takie metody leczenia , które umożliwiają kontynuowanie treningów np. laserowe leczenie hemoroidów” – mówi dr n. med. Andrzej Kluciński proktolog, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej w Centrum Medycznym Plus Med w Kielcach

Hemoroidy a jazda na rowerze

Rower jest nie tylko dobrze znanym środkiem transportu, ale także sposobem na aktywne spędzenie czasu. Pozytywnie wpływa na całe ciało, wzmacniając mięśnie kończyn dolnych, przedramion, pleców i brzucha. Ponadto dużą zaletą tej formy aktywności jest fakt, że nie obciąża stawów i układu kostnego.

Jednak, mimo tak wielu korzyści, rower nie jest wskazany w przypadku problemów z hemoroidami. Podczas jazdy niezbędne jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, która powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i jest niekorzystnym czynnikiem mogącym nasilać dolegliwości.

Z tego samego powodu odradza się jazdę konną czy wioślarstwo.

Czasami po  uprawianiu wyżej wymienionych sportów może dojść do zakrzepicy żylaków zewnętrznych objawiającej się powstaniem bolesnego guzka. Wtedy należy jak najszybciej przerwać jazdę i w razie nasilenia objawów udać się na konsultację .

Hemoroidy a bieganie

Biegać można wszędzie i o każdej porze. Jest to ciekawy sposób na relaks, nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu i pozwala na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.

Obok pływania, bieganie jest jedną z najbardziej polecanych form aktywności fizycznej dla osób z chorobą hemoroidalną, ponieważ poprawia krążenie i nie zwiększa ciśnienia w jamie brzusznej. Regularne ćwiczenia i dbanie o picie odpowiedniej ilości wody zapobiegają też zaparciom, które są jedną z przyczyn powstawania hemoroidów.

Należy pamiętać aby przed rozpoczęciem aktywności szczególnie zadbać o higienę okolicy odbytu podmywając się lub używając nawilżanego papieru toaletowego. Otarcia naskórka czy podrażnienia związane z zabrudzeniem tej okolicy wiążą się z dużymi dolegliwościami.

Hemoroidy a siłownia

Siłownia jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych i znanych sposobów na utrzymanie odpowiedniej formy fizycznej. Umożliwia realizację wielu rodzajów treningów, np. siłowego, wytrzymałościowego, relaksacyjnego, rozciągającego.

Mimo wielu zalet, ten rodzaj aktywności nie jest zalecany dla wszystkich, np. w przypadku choroby hemoroidalnej. Nie należy wykonywać przysiadów, intensywnego treningu siłowego czy podnoszenia ciężarów. Należy również pamiętać, że intensywność i częstotliwość treningu powinna być dobrana indywidualnie, najlepiej przez trenera personalnego i skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

Komentarze nie są włączone.