Praca w sporcie. Czyli w jakim kierunku warto się szkolić

iplywamy 07:08

Praca w sporcie. Czyli w jakim kierunku warto się szkolić

praca_w_sporcie

Sport wyzwala mnóstwo emocji, zachęca do rozwoju i rywalizacji, uczy pokory oraz daje dużo przyjemności. Ale poza wszystkim jest też dużym biznesem. Im bardziej profesjonalizują się kolejne dyscypliny, tym większy nacisk kładzie się na kompetencje osób, które otaczają sportowców. W ofercie Kar-Group znajdziesz sporo kursów sportowych, które przygotowują do pracy w branży. Niezależnie, czy jesteś sportowcem, czy pasjonatem i kibicem – poznaj kierunki, w których warto się rozwijać.

Trener

Rola trenera w procesie treningowym czy selekcyjnym, nie wspominając o samym momencie rywalizacji na zawodach czy turniejach, jest ogromna. Wielkimi trenerami zostają byli zawodnicy, ale czasami też osoby, które nie odnosiły sukcesów w swojej karierze. Do bycia doskonałym teoretykiem nie zawsze trzeba być praktykiem, choć to przydatne doświadczenie.

W każdej dyscyplinie obowiązuje konkretna ścieżka do bycia profesjonalnym trenerem, np. czołowego klubu, najlepszych zawodników czy narodowej kadry. Wiedzy i zaangażowania oczekujemy jednak od trenerów na każdym szczeblu, także (a może szczególnie?) w sporcie dziecięcym, młodzieżowym czy amatorskim. Kursy Kar-Group są kierowane praktycznie do każdego, kto chciałby rozpocząć swoją instruktorską przygodę i zyskać wiedzę przydatną do trenowania innych w lokalnych klubach, na siłowniach i basenach, w ramach organizacji pozarządowych i samorządowych czy przez Internet. Dzięki szkoleniom dostępnym online szybko przyswoisz podstawy trenowania innych w ramach konkretnej dyscypliny. Programy poszczególnych kursów są dostosowane do potrzeb i oczekiwań m.in. aktywnych zawodników, nauczycieli WF czy pasjonatów sportu. Zachęcamy do udziału w kursach instruktorskich związanych z:

 • bieganiem,
 • pływaniem,
 • piłką nożną,
 • koszykówką,
 • piłką ręczną,
 • jumpingiem,
 • kulturystyką,
 • fitnessem,
 • siatkówką,
 • lekkoatletyką.

Zapraszamy też do wzięcia udziału w kursach:

 • kurs trener personalny,
 • kurs instruktor pływania
 • kurs trener przygotowania motorycznego,
 • kurs doskonalenie postawy trenerskiej.

Ich celem jest przygotowanie kursantów do szczególnego rodzaju treningów – skupionych na konkretnym sportowcu, jego motoryce, mentalności oraz indywidualnym rozwoju. Te kompetencje są niezbędne we współczesnym sporcie, szczególnie na najwyższym poziomie. Na sukces zawodowców pracują przecież całe sztaby specjalistów. Czy Twoja przygoda z „trenerką” zacznie się od kursu Kar-Group? Niewykluczone, że poprzez szkolenie online znajdziesz w sobie nowe pokłady motywacji oraz inspiracji.

Działacz

Bywa i tak, że pasjonaci czy byli sportowcy zamieniają dres na garnitur, a salę treningową na gabinet – stając się zawodowymi działaczami. Świat sportu to struktury – związkowe, samorządowe czy klubowe, gdzie krzyżują się rozmaite interesy, polityczne, medialne i biznesowe. W tej przestrzeni trzeba umieć się odnaleźć, by skutecznie zarządzać federacją czy klubem. Liczy się nie tylko doskonała znajomość realiów danej dyscypliny, ale również relacje interpersonalne czy kompetencje menedżerskie. Jeżeli polski sport ma się profesjonalizować, rozwijać i podążać w dobrym kierunku, za jego funkcjonowanie muszą być odpowiedzialne osoby kompetentne, transparentne, doświadczone, rzetelne.

Ścieżka kariery w roli działacza u każdego przebiega nieco inaczej. Dodatkowe kwalifikacje nie przeszkadzają, a jedynie pomagają w realizacji „gabinetowych” obowiązków. Nowa i usystematyzowana wiedza zawsze w cenie, dlatego sprawdź program naszych kursów:

 • Menadżer imprez sportowych,
 • Menedżer sportu i rekreacji,
 • Zarządzanie klubem w sporcie.

Znajdziesz w nich wiele praktycznych porad i zasad dotyczących pracy niejako za kulisami mniejszego i większego sportu.

Dziennikarz sportowy

Każdy kibic ma swoich ulubionych komentatorów, moderatorów czy felietonistów. Ogromne znaczenie sportu jest w dużej mierze zasługą mediów, które dbają o podtrzymywanie dużego zainteresowania nie tylko zawodami i zawodnikami, ale również całą otoczką.

Jeśli marzysz o dołączeniu do jednej ze sportowych redakcji – telewizyjnych, prasowych czy internetowych – po prostu rozwijaj warsztat i szukaj tematów, które zasługują na dziennikarskie opracowanie. Załóż bloga, rozsyłaj teksty do mediów, szukaj kontaktów w mediach społecznościowych. W dobie Internetu jest sporo możliwości, by nawiązać kontakt i współpracę z redakcjami mającymi siedzibę nawet na drugim końcu kraju (a nawet zagranicą).

Znajomość języków obcych, lekkie pióro (lub radiowy głos), doskonała orientacja w obrębie jednej lub wielu dyscyplin – to podstawowe wymogi wobec aspirujących dziennikarzy sportowych. Na początku tej drogi, gdy CV i portfolio nie są jeszcze zbyt imponujące, warto pomyśleć o zwiększeniu swoich szans chociażby poprzez udział w warsztatach i szkoleniach. Kursy online Kar-Group o tematyce sportowej są szansą na zdobycie certyfikatu, który pomaga w realizacji medialnych marzeń.

Psycholog sportowy

Jesteś psycholożką lub psychologiem, a może dopiero studiujesz i zastanawiasz się nad obraniem kolejnych ścieżek rozwoju? Coraz większym zainteresowaniem cieszy się profesjonalna opieka psychologiczna nad sportowcami. Jest to standard wśród zawodowców, ale coraz częściej do specjalistycznych gabinetów trafiają zawodnicy młodzi, którzy już na juniorskim etapie zderzają się z presją, którą trzeba unieść, by osiągnąć sukces.

Psycholog sportowy stoi przed szczególnym wyzwaniem. Wspiera proces mentalnej budowy zawodnika. Nie ma wpływu na jego dyspozycję sportową, nie przekazuje umiejętności stricte sportowych – ale ułatwia walkę ze stresem, brakiem motywacji czy krytyką kibiców i otoczenia. Najwybitniejsi sportowcy świata podkreślają, jak wielką rolę w ich rozwoju i sukcesie odegrała psychologia. Obierz ten kierunek, jeśli chcesz połączyć zawód i pasję. Więcej na ten temat dowiesz się z materiałów dydaktycznych naszego eksperckiego kursu Psychologia sportu. Dodatkowe kwalifikacje ułatwią Ci wejście w nową, wyspecjalizowaną rolę.

Specjalista z branży bukmacherskiej

Współczesny sport jest sponsorowany w dużej mierze przez branżę bukmacherską. W Polsce działa kilkanaście legalnych podmiotów oferujących zakłady. Aby pracować w takiej firmie – np. jako analityk czy marketingowiec – trzeba mieć ogromną wiedzę na temat sportu. Firmy bukmacherskie generują duże dochody i panuje pomiędzy nimi spora konkurencja o klienta. Atrakcyjnym aspektem pracy w takim miejscu jest perspektywa dobrych zarobków, ale też sam fakt, że cała praca zawodowa skupia się wokół sportu. Jeśli jesteś kibicem i żyjesz konkretnymi dyscyplinami, na pewno bierzesz to pod uwagę i uznajesz za plus.

Nasze kursy instruktorskie czy menedżerskie zawierają wiele przydatnej wiedzy w pigułce. Dzięki nim i ich internetowej formule szybko przyswajasz kluczowe informacje na tematy związane np. z dyscypliną sportu, której dobrze nie znasz, a ona również znajduje się wśród Twoich zawodowych obowiązków w branży bukmacherskiej.

Menedżer

W tym tekście już kilkakrotnie nawiązywaliśmy do tego, że sport jest dużym biznesem. O interesy zawodników, nie tylko piłkarzy, dbają menedżerowie. Praca w jednej z agencji menedżerskich lub założenie jej w obrębie ulubionej dyscypliny to kolejny z pomysłów na rozwój Twojej kariery zawodowej. Jedno to uzyskać niezbędną licencję, drugie – zdobyć zaufanie zawodników i ich otoczenia. Twoje kompetencje są więc podstawą budowania pozytywnego wizerunku i stopniowego rozwoju działalności menedżerskiej. Zapraszamy na kursy Kar-Group, które zwiększają Twoje merytoryczne przygotowanie, a co za tym idzie, ułatwiają skuteczniejszą organizację karier współpracujących z Tobą lub Twoją firmą zawodników. Wśród najważniejszych zadań i obowiązków w tym zawodzie należy wskazać:

 • negocjowanie kontraktów i transferów między klubami,
 • pomoc w pozyskiwaniu sponsorów,
 • pośredniczenie w kontaktach z mediami,
 • wsparcie i doradztwo na każdym etapie kariery.

Organizator eventów sportowych

Organizacja sportowych wydarzeń jest procesem złożonym i bardzo wymagającym. Już na szczeblu juniorskim czy amatorskim potrzebne są liczne kompetencje, by event został przygotowany i przeprowadzony w dobry sposób. Trzeba przecież pamiętać o formalnościach, funduszach, bezpieczeństwie, infrastrukturze, logistyce i wielu innych aspektach, które czynią wydarzenie atrakcyjnym dla kibiców, sponsorów i samych zawodników.

Od gminnych zawodów po eventy transmitowane na cały świat – stoją za nimi ludzie o określonych umiejętnościach i doświadczeniach. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, jak najszybciej rozpocznij edukację w tym kierunku. Najwięcej informacji w materiałach dydaktycznych Kar-Group znajdziesz na ten temat w ramach kursu menadżer imprez sportowych. Pozostałe, np. instruktorskie, mogą być doskonałym uzupełnieniem wiedzy w obszarze danej dyscypliny i aktywności, np. siatkówki, biegania czy kulturystyki.

Dietetyk sportowy

Niezależnie, czy uprawia się skoki narciarskie, piłkę nożną czy podnoszenie ciężarów, w każdej z tych dyscyplin obowiązuje dieta. Różna, ale równie istotna dla zdrowia, siły i kondycji sportowca. Jej układaniem zajmuje się dietetyk, specjalista w zakresie żywienia. Chcesz układać posiłki dla sportowców? Dobrym pomysłem na uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy jest udział w kursach Kar-Group:

Każdy z nich jest pełen merytorycznych informacji i porad, które pomogą Ci w pracy ze sportowcami. Szukasz przykładu, że to ciekawy kierunek rozwoju? Dowodu na znaczenie dietetyki w kontekście wielkich sukcesów? Pierwszy, wręcz oczywisty przykład: Robert Lewandowski. Stał się najlepszym piłkarzem świata, zdobył wiele trofeów, a w wywiadach nieustannie podkreśla. To zasługa trenerów czy kolegów z drużyny, ale także pracy nad każdym aspektem piłkarskim oraz… dietetycznego wsparcia żony, Anny. To właśnie dzięki życiowej partnerce, która jest dietetyczką, całkowicie podporządkował dietę do indywidualnych potrzeb swojego organizmu. Efekt? Między innymi brak poważnych kontuzji mimo wielu lat gry na najwyższych obrotach. Świadomi znaczenia diety są jednak nie tylko najwięksi gwiazdorzy sportu. Dziś tym tematem interesują się niemal wszyscy utalentowani zawodnicy, którzy stawiają na rozwój oraz świadomą karierę. Dlatego nie pytaj, czy to perspektywiczne zajęcie. Oczywiście, że tak.

Specjalista odnowy biologicznej

W ofercie Kar-Group znajdziesz też kursy instruktor spa & wellness czy instruktor odnowy biologicznej. Tego typu zajęcia również mogą być związane z pracą w obszarze sportu. Profesjonaliści korzystają z odnowy biologicznej w klubach, ośrodkach wypoczynkowych czy prywatnych klinikach. Weź pod uwagę, że zainteresowanie odnową biologiczną jest coraz większe także wśród „zwykłych” klientów, niekoniecznie związanych ze sportem. W sumie daje to bardzo wiele interesujących perspektyw rozwoju kariery zawodowej.

Kar-Group – stawiamy na sport

Szkolenia sportowe stanowią ważny element katalogu firmy Kar-Group. Kochamy sport i dokładamy swoją cegiełkę do jego profesjonalizacji w Polsce. W ofercie znajdziesz jeszcze więcej kursów, które mogą zainteresować Cię jako osobę aktywną, np. instruktor samoobrony czy instruktor survival. Pamiętaj też o licznych szkoleniach (online i stacjonarnych) z zakresu marketingu, biznesu, psychologii czy innych dziedzin. Każdy z programów jest tworzony przez branżowego eksperta, każdy ułatwia znalezienie pracy, otrzymanie awansu czy założenie działalności gospodarczej. W zamian za udział i zaliczenie testu otrzymujesz certyfikat. Przede wszystkim jednak umiesz jeszcze więcej. A to najlepsza droga, by robić to, co kochasz i zarabiać na tym satysfakcjonujące sumy.

Zapraszamy na kursy instruktorskie online i stacjonarne w Kar-Group.

Potrzebujesz darmowej wiedzy sportowej ? Zapraszamy Cię na bezpłatne szkolenia – (tutaj)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 2 =