Sinice w Bałtyku i zakaz kąpieli
W gorące lato, szukając miejsc do schłodzenia często wybieramy wypoczynek nad brzegiem wody.
Niestety czasem zdarza się, a zwłaszcza w okresie letnim, iż woda zaatakowana jest przez sinice. Są to organizmy samożywne, które można spotkać w każdym niemalże środowisku, ze względu na swoją niebywałą odporność na niekorzystne warunki środowiskowe.
Zielona woda spowodowana przez sinice
Są nie tylko przyczyną powstawania zielonkawej, mętnej wody ale również są odpowiedzialne za produkcję związków toksycznych, niebezpiecznych zarówno dla człowieka jak i zwierząt.
Powodują zaburzanie i zmniejszenie rotacji wód w zbiornikach wodnych i mogą występować zarówno w wodach słodkich, morskich jak i solankowych. Ich pojawienie się powoduje niedobór tlenu i światła, niezbędnych do życia innych form organizmów wodnych. Rozwojowi sinic sprzyja woda zanieczyszczona chemikaliami, z dużą zawartością azotanów i fosforanów, które zazwyczaj pochodzą ze ścieków czy nawozów sztucznych spływających do rzek z pól.
Niebezpieczne stężenie sinic w wodzie
Duże stężenie sinic w wodzie może być niebezpieczne dla ludzi i mieć poważne konsekwencje. Dlatego też, jeśli w danym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli, należy się do tego bezwzględnie zastosować. Nawet jeśli zakazu takiego nie ma, a woda wydaje się nam podejrzana, nie powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa do niej wchodzić.
Rozkładające się sinice tworzą toksyny, które mogą wywołać stany zapalne skóry, w postaci swędzącego rumienia, pokrzywki czy różnego rodzaju wyprysków i pęcherzy. Jeśli zanieczyszczona woda dostanie się do naszych oczu, może to wywołać zapalenie spojówek i gałek ocznych.
Spożycie wody zawierającej sinice może spowodować dolegliwości żołądkowe, takie jak dotkliwe bóle, nudności, biegunki czy wymioty. Sinice są również bardzo niebezpieczne ze względu na swoje właściwości neurotoksyczne i hapatotoksyczne, prowadzące do uszkodzeń wątroby, nerek, oraz naszego układu nerwowego. Osiedlające się w koloniach sinic bakterie i grzyby również mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
Podsumowując, sinice są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i nie wolno ryzykować wejścia do zanieczyszczonej wody. W przypadku występowania sinic, nie ma sposobów na sztuczne oczyszczenie wody. Pozostaje jedynie uzbrojenie się w cierpliwość, aż wiatry i prądy wodne przemieszczą je w inne miejsce.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi serwis kąpieliskowy, gdzie możemy sprawdzić aktualny stan jakości wody.
Jeden komentarz do “Sinice w Bałtyku i zakaz kąpieli”