Stoły tenisowe – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę

iplywamy 13:18

Stoły tenisowe – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę

able Tennis Rackets and Ball on Table with Net
Tenis stołowy (ping-pong) to dyscyplina sportowa, którą mogą uprawiać osoby na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od wieku. W ping-ponga grają dzieci i dorośli, amatorzy i zawodowcy. Jest to dyscyplina popularna również dlatego, że stoły tenisowe można wstawić zarówno do piwnicy, jak i do ogrodu, świetlicy czy dużej sali do ćwiczeń. Jeśli planujesz zakup stołu tenisowego, sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę i czym się kierować podczas wyboru.

Stoły tenisowe do pomieszczeń i na zewnątrz

Wybierając stół do ping-ponga, zastanów się, gdzie go ustawisz. Stół tenisowy, który postawisz na zewnątrz (np. w ogrodzie czy na boisku), musi być zdecydowanie trwalszy i odporniejszy na warunki atmosferyczne niż stół indoor.

Stoły tenisowe typu outdoor zwykle są cięższe od stołów przeznaczonych do użytkowania we wnętrzach. Powinny być też pokryte ochronną warstwą, która zabezpiecza przed wilgocią czy zarysowaniami. Powierzchnia stołu typu outdoor powinna być matowa, by nie odbijała światła w słoneczne dni i nie przeszkadzała podczas gry.

Stoły zewnętrzne muszą być stabilniejsze niż stoły typu indoor. Stabilność ma być zapewniona przez większy ciężar stołu, większą średnicę nóg oraz specjalny system podparcia – zwykle wyposażony w panel łączący nogi.

Stoły tenisowe typu indoor są lżejsze, bardziej kompaktowe i mogą być mniej wytrzymałe niż stoły outdoorowe. Mogą być też składane. Jeśli chcesz przenosić stół i stawiać go w różnych pomieszczeniach, sprawdź, czy w łatwy sposób można go składać i rozkładać, a także czy jest lekki.

Rozmiary stołów tenisowych

Standardowe stoły tenisowe mają następujące wymiary:

  • 152,5 cm szerokości,
  • 274 cm długości,
  • 76 cm wysokości (od górnej krawędzi).

Siatka ma zazwyczaj 15,25 cm.

Takie wymiary są stosowane podczas zawodów i szkoleń. Zdarzają się jednak stoły o nieco innych wymiarach – są nimi małe stoły dla dzieci.

Z czego zbudowany jest stół tenisowy i na co zwrócić uwagę?

Stelaż stołu tenisowego powinien być wyposażony w ramę wzmacniającą. Jeśli będzie opierał się tylko na 4 nogach, może być niestabilny. Możesz rozważyć zakup stołu bez stelaża, jeśli to Twój pierwszy stół do ping-ponga, jesteś osobą początkującą, a stół będzie stał w jednym miejscu, wewnątrz pomieszczenia.

Rama stołu może być wykonana ze stali lub z aluminium. Stelaże aluminiowe charakteryzują się większą odpornością na korozję niż te ze stali.

Blat stołu tenisowego może być wykonana z płyty wiórowej lub laminatu z żywicą – to najczęściej spotykane materiały. To od płyty w dużej mierze zależy komfort gry, dlatego postaw na stół wykonany z solidnych, wysokiej jakości materiałów.

Siatka może być wykonana z polipropylenu lub wysokogatunkowej bawełny. Zwróć uwagę, czy stół, który Cię interesuje, ma regulowaną siatkę – może to stanowić dodatkowy atut.

Dodatkowe akcesoria

Nabywając stół tenisowy, wyposaż się od razu w niezbędne akcesoria. Są nimi rakietki wraz z pokrowcami, bezszwowe piłeczki, pokrowiec na stół (szczególnie na stół typu outdoor) oraz płyny do czyszczenia rakietek i stołu.

Sprawdź ofertę stołów tenisowych na https://sklepsportowy.pl/stoly-tenisowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − trzynaście =