Stuletnia Japonka ustanawia rekord na 1500m!

iplywamy 11:18

Stuletnia Japonka ustanawia rekord na 1500m!

plywanie dla seniorow

   fot.Japan Masters Swimming Association/AFP/Getty Images

Pływać można w każdym wieku!

W sobotę, 4 kwietnia b.r. na zawodach Masters w Matsuyama w Japonii, Mieko Nagaoka jako pierwsza stulatka ukończyła ukończyła dystans 1500 metrów stylem dowolnym na 25 metrowym basenie.

Swojego wyczynu dokonała w 1 godzinę, 15 minut i 54 sekundy, płynąc stylem grzbietowym. Była jedyną osobą, która brała udział w jej kategorii wiekowej (od 100 do 104 lat).

Dla porównania amerykanka Katie Ledecky ustanowiła rekord w stylu dowolnym na 1500m (na basenie 50m) przepływając ten dystans w 15:34:23 czyli o godzinę szybciej niż Japonka.

Japonka, w wieku 80 lat zaczęła uczęszczać na zajęcia w basenie, które miały jej pomóc w rehabilitacji stawu kolanowego. Naukę pływania zaczęła w wieku 82 lat. Kiedy miała 84 lata zaczęła pływać w kategorii Masters i brała  udział w zawodach pływackich na całym świecie, gdzie zdobywała medale oraz ustanawiała rekordy.

Nagaoka dominuje w tabeli FINA w swojej grupie wiekowej, posiadając zdobytych ponad 24 tytułów na krótkich i długich dystansach.

Napisała również książkę “Mam 100 lat i jestem najbardziej aktywnym pływakiem na świecie” a jej sobotni wyczyn prawdopodobnie zostany wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Japonia ma szybko rosnącą populację osób starszych oraz 59 tysięcy stulatków według oficjalnych danych z 2014r. W ubiegłym tygodniu zmarła Japonka Misao Okawa, najstarsza osoba na świecie, która miała 117 lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =