W czym może pomóc fizjoterapeuta?

iplywamy 09:13

W czym może pomóc fizjoterapeuta?

fizjoterapeutazortorehasport

Fizjoterapeuta pomaga pacjentom w różnym wieku, cierpiącym na schorzenia, choroby lub urazy, które ograniczają ich normalną aktywność. Układa zindywidualizowany program leczenia, by ułatwić im powrót do poprzedniego poziomu funkcjonowania. Dodatkowo zachęca do aktywności fizycznej i zmiany stylu życia, by zapobiec dalszym urazom i poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Sprawdź, dlaczego warto umówić się do niego na wizytę!

Ulga w bólu

Odpowiednie ćwiczenia, techniki terapii manualnej (mobilizacja stawów i tkanek miękkich) lub zabiegi, takie jak ultradźwięki, taśmy kinezjologiczne lub stymulacja elektryczna mogą złagodzić ból. Dodatkowo przywracają funkcję mięśni i stawów. Chronią też przed nawrotem dolegliwości.

fizjoterapeutasportowyzortorehasportkrakow

Lepsza mobilność i równowaga

Jeśli masz problemy ze staniem, chodzeniem lub wstawaniem, warto umówić się do doświadczonego fizjoterapeuty. Ułoży program ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, by przywrócić prawidłowy zakres ruchu. Dodatkowo fizjoterapeuta oceni, czy pacjent powinien używać laski, kuli, balkonika lub ortezy.

Zdiagnozuje obszary ciała, które wymagają wzmocnienia. Przeanalizuje również prawdopodobieństwo wystąpienia urazu u pacjenta  i opracuje schemat ćwiczeń, które należy regularnie robić w domu. Wzmacniając grupy mięśni i stawów, można znacząco zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Często po poważnym urazie lub operacji pacjent może mieć problem z powrotem do dotychczasowej aktywności. Skarży się na ograniczoną mobilność, a proste czynności, takie jak pisanie, jedzenie i utrzymanie równowagi stanowi nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą służy fizjoterapeuta sportowy z Ortorehasport Kraków.

Hydroterapia

Ćwiczenia hydroterapeutyczne wykorzystują wyporność wody. Warto przypomnieć, że w wodzie masa ciała spada nawet o 90%, dzięki czemu taki trening skutecznie poprawia mobilność, siłę i równowagę. Hydroterapię zaleca się w przypadku następujących schorzeń: przewlekły ból pleców, zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenie równowagi, choroby układu krążenia lub płuc. Niejednokrotnie stanowi część rehabilitacji pooperacyjnej.

Taśma kinezjologiczna

To elastyczny, bawełniany pasek z klejem akrylowym. Taśmę kinezjologiczną stosuje się zazwyczaj w przypadku urazów mięśniowo-szkieletowych i sportowych. Przypomina ludzką skórę, zarówno pod względem grubości, jak i elastyczności. Dzięki temu można ją nosić bez wiązania, obkurczania lub ograniczania ruchu. Zmniejsza nacisk na receptory bólu bezpośrednio pod skórą, przynosząc ulgę. Dodatkowo może złagodzić przewlekły ból poprzez stymulację sensoryczną niektórych włókien nerwowych. Fizjoterapeuta oceni, czy taśma kinezjologiczna przyniesie efekty w naszym przypadku. Jeśli tak, nałoży ją w miejscu urazu.

fizjoterapeutasportowyzortorehasport

Wspólna mobilizacja (terapia mobilna)

Wspomniana technika pomoże w przypadku bólu, sztywności lub hipermobilności stawów. Na szczęście z pomocą wykwalifikowanego fizjoterapeuty, możesz łatwo i szybko odzyskać pełny i bezbolesny zakres ruchów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomagają w rozluźnieniu mięśniowo-powięziowym. Dużą popularnością cieszą się wałki piankowe, kolczaste piłeczki i gumowa piłka lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy − 3 =