Zatyczki do uszu – do pływania i nie tylko. Jakie kupić?

iplywamy 10:40

Zatyczki do uszu – do pływania i nie tylko. Jakie kupić?

zatyczki do uszu

Obecnie coraz większą popularnością cechują się zatyczki do uszu. Są one przydatne do wielu celów oraz posiadają liczne zastosowania – często dotyczą one sportów, lecz nie tylko. Dlatego też warto zastanowić się, jakie występują rodzaje zatyczek do uszu. Dzięki temu można odpowiedzieć na pytanie czy warto je kupić, czy też nie.

Stoppery przeciwko hałasowi

Mówiąc o zatyczkach do uszu, pierwsze na myśl przychodzą tzw. stoppery. Mają one na celu redukcję hałasu, który jest nieprzyjemny a w skrajniejszych przypadkach nawet szkodliwy dla uszu.

Hałas towarzyszy nam codziennie – w miejscach pracy, podczas przechodzenia przez miasto, na ruchliwych ulicach, w czasie wycieczek… a nawet we własnym domu lub mieszkaniu. W większości przypadków nie jest on szkodliwy, niemniej jednak przeszkadza i utrudnia wykonywanie różnych czynności. Cisza jest potrzebna do czytania, spania, relaksu. Coraz powszechniejsza praca zdalna wykazała także, że osiągnięcie ciszy jest pożądane również z jej powodu.

Wykonywanie pracy biurowej poza dostosowanym do niej budynkiem – np. w mieszkaniu lub domu prywatnym – naraża pracownika na liczne dźwięki. Może to być remont prowadzony przez sąsiada lub głośne rozmowy innych domowników. Tak czy inaczej, warto się wówczas zaopatrzyć w stoppery. Są to typowe zatyczki do uszu, najczęściej tanie i szeroko dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. W znacznej mierze redukują hałas i napływ dźwięków – dzięki czemu ułatwiają pracę, relaks oraz spanie.

Zatyczki profesjonalne

Istnieje jednak szereg aktywności, które wymagają zakupu bardziej profesjonalnych i wykwalifikowanych zatyczek do uszu. Po pierwsze, będą to sytuacje związane z głośną pracą. Hałas w zakładzie podczas produkcji lub głośne dźwięki związane z budową bądź obsługą maszyn są nie tylko nieprzyjemne, lecz także szkodliwe dla uszu. Należy zatem zainwestować w zatyczki, które skutecznie ochronią przed tego typu dźwiękami. Odpowiednie modele można znaleźć w sklepach – lub działach większych sklepów – dotyczących ochrony pracownika i zapewniania standardów BHP. Bardzo możliwie także, że pracodawca sam zapewni pracownikowi stosowne zatyczki – zgodnie z normami BHP ma nawet taki obowiązek.

Następnie, zatyczki do uszu są potrzebne muzykom, ponieważ są oni narażeni na potencjalnie szkodliwy poziom dźwięku. Może on prowadzić do pogorszenia, lub nawet utraty słuchu – co byłoby bardzo problematyczne dla osoby związanej z branżą muzyczną. Dlatego też muzycy stosują specjalne zatyczki do uszu, nazywane zatyczkami Hi-Fi. Tego typu akcesoria można nabyć m.in. w sklepach muzycznych.

Specjalne zatyczki służą także do zapewniania komfortu podczas spania – są one bardzo podobne do klasycznych stopperów, z tym że cechuje je duża wygoda. Nie mogą zbyt obciążać ucha, ponieważ mogłyby tym samym przeszkadzać w spaniu. Dlatego są lekkie i elastyczne, a wygoda to dla nich podstawa.

Wyróżnić można także zatyczki lotnicze – chronią one uszy przed bólem spowodowanym zmianami ciśnienia wewnątrz samolotu.

Ochrona przed wodą

Bardzo popularne są zatyczki chroniące uszy przed wodą – używane podczas pływania i innych sportów wodnych. Ich celem jest przede wszystkim utrzymywanie wody z dala od kanału słuchowego. Jest to istotne zarówno ze względów zdrowotnych, jak i komfortowych – oczekiwanie aż po pływaniu woda całkowicie opuści uszy bywa niezbyt przyjemne.

Klasyczne zatyczki chroniące przed wodą nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla nurków. Ze względu na inne ciśnienie, powinni oni korzystać z  wentylowanych zatyczek do uszu przeznaczonych do nurkowania. Zatyczki do uszu przeznaczone do pływania i sportów wodnych można nabyć w sklepach sportowych.

Podsumowując widać zatem, że oferta zatyczek do uszu jest bardzo szeroka – każdy możne znaleźć takie, które odpowiadają jego indywidualnym wymaganiom.

 

Komentarze nie są włączone.