Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Słowa te są nam znane od czasów, gdy byliśmy jeszcze dziećmi i z pewnością ich słuszność potwierdzi nam każdy lekarz. Stretching jest jednym z zestawów ćwiczeń, na które każdy z nas może pozwolić sobie w domowym zaciszu, jak wpływa na nasz organizm?
Zadbaj o ruch w domu podczas pandemii
Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla każdego organizmu, dlatego powinna być ważnym elementem w naszym życiu. Szczególnie teraz, gdy w dobie pandemii większość z nas uczy się lub pracuje w mieszkaniu – może nam brakować codziennego ruchu oraz aktywności fizycznej. Wiadomo, że w warunkach domowych nie mamy możliwości uprawiania większości sportów, jednak stretching jest dziedziną, do której wykonywania nie potrzebujemy zbyt wiele. Do przeprowadzenia prostych ćwiczeń potrzebujemy motywacji, chwili wolnego czasu oraz wygodnej maty, na której będziemy mogli ćwiczyć. Podstawowy sprzęt możemy znaleźć na stronie prosportowy.pl.
Czym jest stretching?
Stretching to naturalny systemem ćwiczeń, polegający w głównej mierze na rozciąganiu mięśni. Może być wykonywany zarówno jako samodzielny zestaw, jak i element większego planu treningowego. Zaliczamy do niego ćwiczenia rozciągające, rozluźniające, elementy jogi oraz pilatesu. Samo rozciąganie nie należy do najtrudniejszych, należy mieć jednak na uwadze, by robić je poprawnie. Według głównych zasad stretching powinien trwać od 10 do 15 sekund, po czym przechodzimy do fazy rozluźniającej, trwającej od 2 do 5 sekund. Nie możemy zapominać, że równomierne oddychanie jest bardzo ważne podczas kolejnych etapów ćwiczeń.
Jak stretching wpływa na organizm?
Stretching składający się głównie z ćwiczeń rozciągających ma znaczący wpływ na nasze ciało. Jego zadaniem jest zwiększenie elastyczności mięśni oraz ich rozluźnienie, zwiększenie ruchomości stawów, poprawienie krążenia oraz koordynacji całego ciała, a także ujędrnienie sylwetki. Ćwiczenia rozciągające powinny być elementem każdego treningu. Ich wykonywanie zapobiega występowaniu kontuzji oraz tak zwanych zakwasów. Stretching pozytywnie wpływa również na nasz kręgosłup, minimalizując jego ból po dawce obciążających ćwiczeń.
Stretching a nasze samopoczucie
Wykonywanie ćwiczeń związanych z rozciąganiem oraz rozluźnieniem mięśni może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Zatem stretching nie tylko poprawia naszą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm wytwarza tak zwane hormony szczęścia, które poprawiają nasz nastrój, zapewniają nam większy zasób siły oraz energii niezbędnej do funkcjonowania. W wydłużającym się okresie pandemii warto zadbać o dobry nastrój, szczególnie jeżeli możemy to zrobić bez wychodzenia z domu.
Ostatnie komentarze
max
Klient
Ewa
Basia
Mariola
223