H2Ostróg – wyniki lepsze od spodziewanych

iplywamy 11:15

H2Ostróg – wyniki lepsze od spodziewanych

H2Ostróg - wyniki lepsze od spodziewanych

Doświadczenia wielu samorządów pokazują, że aquaparki należą do obiektów, które nie tylko nie przynoszą  zysku, ale wręcz trzeba do nich dokładać z miejskiego budżetu. Tymczasem otwarty w Raciborzu aquapark H2Ostróg po pierwszym miesiącu funkcjonowania osiągnął wyniki – zarówno frekwencji jak i finansowe – znacznie lepsze od oczekiwanych.

 H2OSTRÓG – WYNIKI LEPSZE OD SPODZIEWANYCH

Wartość raciborskiej inwestycji to ok. 30 mln zł. Kwota ta została pomniejszona o 2,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także o ok. 6 mln zł podatku VAT, gdyż obiekt zarządzany jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, który (w odróżnieniu od gminy) jest płatnikiem VAT-u. W sumie więc koszt budowy obiektu wyniósł 21,5 mln zł.

Raciborski aquapark został wyposażony w instalację solarną, dzięki czemu przez większą część roku do podgrzewania wody użytkowej będzie wykorzystywana energia słoneczna. Obiekt odpłatnie udostępniany jest zakładom pracy, szkołom pływania, instruktorom fitness itp.  Część funkcji (np. gastronomia, sklep z wyposażeniem sportowym, fizjoterapia) realizowanych jest przez podmioty komercyjne.  Wszystko to ma na celu podniesienie efektywności funkcjonowania  aquaparku, także pod kątem finansowym. 

– Należy pamiętać, że w mieście jest wiele funkcji czy obiektów, które bezpośrednio nie przynoszą zysku, jak np. boiska sportowe, parki, skwery czy ścieżki rowerowe. Przy tego typu inicjatywach zwrot z inwestycji powinien być mierzony poziomem satysfakcji mieszkańców. Oczywiście zrobimy wszystko, by ta inwestycja się bilansowała – zapewnia Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem aquaparku w raciborskim magistracie oszacowano, że obiekt zbilansuje się przy 600 osobach korzystających z basenu oraz wpływach na poziomie 8000 zł dziennie. Tymczasem w pierwszym miesiącu H2Ostróg odwiedzało każdego dnia średnio ok. 800 osób a dzienne wpływy do kasy wyniosły ok. 9500 zł.

Prezydent przyznaje, że H2Ostróg nie jest jedynie inwestycją samą w sobie, lecz stanowi jeden ze strategicznych elementów rozwoju Raciborza, który w ciągu ostatnich lat zanotował spadek liczby mieszkańców. – To tendencja ogólnopolska, na którą składa się wiele czynników, m.in. niż demograficzny, emigracja do państw Europy Zachodniej. Aquapark ma służyć mieszkańcom a także ściągać do nas gości z zewnątrz, być może także takich, którzy zechcą się tu osiedlić. Dzięki niemu będziemy miastem kompletnym. Mamy bardzo dobrą ofertę edukacyjną, turystyczną, kulturalną, uzupełnioną wreszcie o kompleksową rekreację  – M. Lenk wylicza atuty Raciborza.  Na tym nie koniec. W planach pojawiła się rozbudowa aquaparku o basen i atrakcje na zewnątrz obiektu. Koszt tej inwestycji został wstępnie oszacowany na ok. 2,5 mln zł.

Nowo wybudowany aquapark H2Ostróg to  nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt. Użytkownicy znajdą tu wiele atrakcji, dzięki którym będą mogli aktywnie spędzić czas i zrelaksować się, m.in. kilka basenów (8- torowy basen pływacki, do nauki pływania, rekreacyjny) brodzik dla dzieci, rurowe zjeżdżalnie, rwącą rzekę, jacuzzi, a także salę gimnastyczną oraz bogatą ofertę SPA, np.  grotę śnieżną, sauny, solankę, wodne bicze. Obiekt usytuowany jest na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego, lodowiska, kręgielni, skate parku czy tzw. siłowni pod chmurką. Tuż obok znajdują się wyremontowany gotycki Zamek Piastowski i najstarszy w Polsce czynny Browar Zamkowy. Obydwa obiekty można zwiedzać. Całość tworzy więc interesujący kompleks sportowo-rekreacyjny.

Zdajemy sobie sprawę, że w zakresie funkcjonowania aquaparku, zarówno pod kątem technicznym, organizacyjnym i finansowym wiele jeszcze przed nami. Pierwszy miesiąc pozwolił wytyczyć pewne kierunki, pokazał skuteczność konkretnych działań. Na pewno będziemy starali się kontynuować ten pozytywny trend w przyszłości, a jednocześnie dostosowywać do bieżących potrzeb mieszkańców i użytkowników. Przed nami lato, ale nie martwimy się o to, jakie będzie, bo przecież pogoda na aquapark zawsze jest dobra  – podsumowuje prezydent Raciborza.  

Zdjęcie: Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza podczas oficjalnego otwarcia aquaparku H2Ostróg.

***

H2Ostróg:

Aquapark H2Ostróg to nowoczesny park wodny, usytuowany w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 4. Inwestorem jest Miasto Racibórz. Administratorem obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Racibórz to niespełna 60-tysięczne miasto położone w woj. śląskim, tuż przy graniczy z Czechami.  Swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają tu takie firmy jak: RAFAKO S.A., SGL Carbon Polska, Henkel, Mieszko S.A., Eko-Okna, ENSOL,  Sunex S.A. Jest centralnym miastem powiatu raciborskiego, w skład którego wchodzą miasta Kuźnia Raciborska i Krzanowice oraz gminy Pietrowice Wielkie, Kornowac, Rudnik, Nędza i Krzyżanowice.

Źródło: materiały prasowe Adventure Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =