Co roku na rynku pojawiają się coraz nowsze suplementy diety, mające na celu zwiększenie wydajności, siły lub regeneracji potreningowej. Od dawna prym wśród nich wiedzie jednak niezmiennie beta-alanina. Czym jest, jak działa i kiedy warto ją przyjmować? Przeczytaj poniższy artykuł!
Jeśli chcesz ćwiczyć dłużej i intensywniej, ograniczać zmęczenie pojawiające się podczas treningu oraz wpływać na efektywniejszą regenerację potreningową, beta-alanina może się okazać suplementem idealnym dla Ciebie. Jest przy tym bezpieczna i możliwa do stosowania długoterminowego. Poznaj ją nieco bliżej!
Co to jest beta-alanina?
Beta-alanina (inaczej: kwas 3-aminopropionowy) to cenny aminokwas występujący naturalnie w żywności zawierającej większe ilości białek, np. w rybach, soi czy mięsie. Wraz z cząsteczką l-histydyny tworzy karnozynę – swoisty bufor utrzymujący odpowiednie pH pracujących mięśni. To właśnie temu związkowi zawdzięcza swoje działanie. Udowodniono, że suplementacja beta-alaniny, nawet w dłuższej perspektywie czasu, jest całkowicie bezpieczna i pozbawiona działań niepożądanych.
Jak działa beta-alanina?
Karnozyna, która powstaje pod wpływem beta-alaniny, buforuje spadek pH związany m.in. z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach podczas wysiłku. Z tego względu przyjmowanie beta-alaniny odczuwalnie obniża zmęczenie fizyczne. Stwierdzono również zwiększenie intensywności całkowitej wykonanej pracy przy maksymalnej mocy nawet o 16%. Innymi słowy, podczas regularnej suplementacji beta-alaniny zaobserwujesz u siebie:
- większą efektywność i wydajność ćwiczeń;
- brak zakwasów po treningu lub ich znacznie łagodniejsze występowanie;
- opóźnione odczuwanie zmęczenia fizycznego podczas treningów.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej kompleksowo zadbać o zdrowie i samopoczucie, możesz rozważyć jednoczesną suplementację kreatyny, która wykazuje podobne działanie. Pamiętaj, że beta-alanina wykazuje działanie antyoksydacyjne, może więc dodatkowo chronić Twoje mięśnie przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki tlenowe.
Beta-alanina – wskazania
Wskazaniem do suplementacji beta-alaniny jest przede wszystkim aktywny tryb życia. Dotyczy to zarówno sportowców i osób przygotowujących się do zawodów, jak i amatorów określonych dyscyplin. Największe efekty suplementacji zaobserwować można w dyscyplinach takich jak: sporty siłowe, kolarstwo, biegi sprinterskie, łyżwiarstwo, sporty walki, koszykarstwo czy piłka nożna.
Beta-alanina – przeciwwskazania
Beta-alanina nie powinna być podawana dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Głównie z tego względu, że nie istnieją żadne badania oceniające wpływ tego związku na organizmy wymienionych grup konsumentów. Dla pozostałych osób beta-alanina jest całkowicie bezpieczna. Miej na uwadze, że w pierwszych dniach może pojawić się charakterystyczne mrowienie podskórne, co jest jednak zjawiskiem fizjologicznym i wiąże się z „przyzwyczajaniem się” organizmu do nowego związku w diecie. Objaw ustępuje samoistnie po krótkim czasie.
Ostatnie komentarze
Ewa
Basia
Mariola
223
Ewa
Krzysztof Ziarniecki