Beta-alanina – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

iplywamy 14:47

Beta-alanina – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Beta AnalinaCo roku na rynku pojawiają się coraz nowsze suplementy diety, mające na celu zwiększenie wydajności, siły lub regeneracji potreningowej. Od dawna prym wśród nich wiedzie jednak niezmiennie beta-alanina. Czym jest, jak działa i kiedy warto ją przyjmować? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jeśli chcesz ćwiczyć dłużej i intensywniej, ograniczać zmęczenie pojawiające się podczas treningu oraz wpływać na efektywniejszą regenerację potreningową, beta-alanina może się okazać suplementem idealnym dla Ciebie. Jest przy tym bezpieczna i możliwa do stosowania długoterminowego. Poznaj ją nieco bliżej!

Co to jest beta-alanina?

Beta-alanina (inaczej: kwas 3-aminopropionowy) to cenny aminokwas występujący naturalnie w żywności zawierającej większe ilości białek, np. w rybach, soi czy mięsie. Wraz z cząsteczką l-histydyny tworzy karnozynę – swoisty bufor utrzymujący odpowiednie pH pracujących mięśni. To właśnie temu związkowi zawdzięcza swoje działanie. Udowodniono, że suplementacja beta-alaniny, nawet w dłuższej perspektywie czasu, jest całkowicie bezpieczna i pozbawiona działań niepożądanych. 

Jak działa beta-alanina?

Karnozyna, która powstaje pod wpływem beta-alaniny, buforuje spadek pH związany m.in. z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach podczas wysiłku. Z tego względu przyjmowanie beta-alaniny odczuwalnie obniża zmęczenie fizyczne. Stwierdzono również zwiększenie intensywności całkowitej wykonanej pracy przy maksymalnej mocy nawet o 16%. Innymi słowy, podczas regularnej suplementacji beta-alaniny zaobserwujesz u siebie:

  • większą efektywność i wydajność ćwiczeń;
  • brak zakwasów po treningu lub ich znacznie łagodniejsze występowanie;
  • opóźnione odczuwanie zmęczenia fizycznego podczas treningów.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej kompleksowo zadbać o zdrowie i samopoczucie, możesz rozważyć jednoczesną suplementację kreatyny, która wykazuje podobne działanie. Pamiętaj, że beta-alanina wykazuje działanie antyoksydacyjne, może więc dodatkowo chronić Twoje mięśnie przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki tlenowe.

Beta-alanina – wskazania

Wskazaniem do suplementacji beta-alaniny jest przede wszystkim aktywny tryb życia. Dotyczy to zarówno sportowców i osób przygotowujących się do zawodów, jak i amatorów określonych dyscyplin. Największe efekty suplementacji zaobserwować można w dyscyplinach takich jak: sporty siłowe, kolarstwo, biegi sprinterskie, łyżwiarstwo, sporty walki, koszykarstwo czy piłka nożna. 

Beta-alanina – przeciwwskazania 

Beta-alanina nie powinna być podawana dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Głównie z tego względu, że nie istnieją żadne badania oceniające wpływ tego związku na organizmy wymienionych grup konsumentów. Dla pozostałych osób beta-alanina jest całkowicie bezpieczna. Miej na uwadze, że w pierwszych dniach może pojawić się charakterystyczne mrowienie podskórne, co jest jednak zjawiskiem fizjologicznym i wiąże się z „przyzwyczajaniem się” organizmu do nowego związku w diecie. Objaw ustępuje samoistnie po krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 8 =