Czy pływacy się pocą?

iplywamy 20:20

Czy pływacy się pocą?

Czy plywacy sie poca

Pocenie jest naturalną metodą schładzania ciała podczas wysiłku fizycznego, dzięki czemu organizm reguluje temperaturę i zapobiega jego przegrzaniu. Owszem, pływacy trenują w wodzie, dzięki czemu temperatura dodatkowo jest obniżana przez środowisko w którym się znajdują. Niemniej jednak, podstawowe funkcje biologiczne pozostają takie same, zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Tak więc, oczywiście, pływacy również się pocą chociaż w mniejszym stopniu niż ich koledzy trenujący na lądzie. Stopień pocenia zależy w pływaniu od temperatury wody oraz od intensywności samego treningu. Ponadto jeśli woda jest dostatecznie chłodna, pocenie będzie zdecydowanie mniejsze. Jeśli jednak jej temperatura zbliży się do temperatury ciała, nie będzie już tak efektywnego schładzania i pływak zacznie coraz mocniej się pocić.

W 1995 roku Australijski Instytut Sportu przeprowadził badania na swojej drużynie pływackiej. Jak się okazało, pływacy przeciętnie tracili około 125ml potu na każdy przepłynięty kilometr. Odkryto również iż mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety, a nasilenie pocenia ma miejsce w momencie zbliżania się do progu beztlenowego, czyli największego wysiłku. Z kolei badania amerykańskie z 2002 roku podają dla pływaków odpowiednio wartości dla mężczyzn 138ml i 107ml dla kobiet na każdy przepłynięty kilometr.

Ponieważ pływacy trenują głównie w wodzie, na mokrym ciele nie widać potu. Z tego powodu wbrew pozorom można łatwo się odwodnić. Im intensywniej trenują, tym bardziej mogą odczuwać skutki odwodnienia w postaci zmiennych stanów emocjonalnych, drażliwości, zmęczenia, kołatania serca. Ciężkie odwodnienie może objawiać się osłabieniem mięśni, trudnością w oddychaniu i zawrotami głowy. Z tego też powodu pływacy powinni przyjmować co najmniej pół litra płynów w trakcie swoich treningów, jak również pamiętać o nawadnianiu po jego ukończeniu.

Podsumowując, pływacy pocą się jak inni sportowcy, jednak ze względu na chłodzący czynnik w postaci wody, znacznie mniej. Pot jak można się domyśleć trafia do wody basenowej, jednak systemy oczyszczania doskonale sobie poradzą z tak niewielką jego ilością.

Źródła:

Sweaty Swimming: http://students.brown.edu/Catalyst/Swimming-Mitchell.html

Dehydration In Swimmers: https://www.sportsrec.com/546667-dehydration-in-swimmers.html

Do you sweat when you swim?: https://www.yourswimlog.com/sweat-swimming/

Jeden komentarz do “Czy pływacy się pocą?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    siedem + 2 =