Co zabrać na basen?

iplywamy 12:10

Co zabrać na basen?

co zabrac na basen

Wszystkich zalet pływania nie sposób streścić w kilku zdaniach. Ta doskonała forma aktywności angażuje niemal wszystkie mięśnie naszego ciała, wspomaga serce i układ oddechowy. Ma również korzystny wpływ na nasz kręgosłup, koryguje wady postawy ciała a także nie jest tak inwazyjna dla stawów jak w przypadku innych dyscyplin sportowych. Nie ma więc co długo się zastanawiać, tylko spakować torbę na basen i działać.

Co zatem zabrać na basen?

Strój kąpielowy.

Przede wszystkim musimy zabrać strój kąpielowy. Paniom zdecydowanie polecamy wybranie kostiumu jednoczęściowego, wykonanego z elastycznego, odpornego na chlor materiału. Stroje bikini, z wiązaniami, metalowymi ozdobami nie są dobrym pomysłem. Po pierwsze taki strój może się zsunąć w trakcie skoków do wody a wiązaniem czy ozdobą można na przykład zahaczyć o nierówności na zjeżdżalni. Panom również sugerujemy wybranie stroju kąpielowego ściśle przylegającego do ciała w postaci kąpielówek czy bokserek. Odradzamy luźne szorty, które nie są akceptowane na większości pływalni, a także z reguły są wyposażone w kieszenie, w których mogą znajdować się przedmioty o których zapomnieliśmy. W takich spodenkach pływanie również jest mniej komfortowe i efektywne.

Czepek pływacki.

Na większości basenów czepek jest obowiązkowy. Najpopularniejsze to materiałowe lub silikonowe. Ponadto ta ochrona włosów wcale nie musi być nudna, w dzisiejszych czasach sklepy oferują szeroką gamę wzorów i kolorów. Czepek jest wymagany ze względów sanitarnych, zapobiega zanieczyszczaniu wody i filtrów przez nasze włosy. Ponadto czepki zapobiegają przed mocnym zmoczeniem włosów w chlorowanej wodzie, która ze względu na zawartą w niej chemię  bardzo je wysusza.

Obuwie na zmianę.

Koniecznością na basenie jest przed wejściem zmiana obuwia na czyste. Najlepiej wybrać klapki wykonane z tworzywa, gumowe lub piankowe, które nie nasiąkają mocno wodą a po kąpieli łatwo je wysuszyć. Klapki mają za zadanie chronić nasze stopy przed ewentualnymi grzybami i bakteriami znajdującymi się na posadzce okalającej niecki basenowe czy też podczas korzystania z prysznica i toalety.

Okulary pływackie.

Nie są obowiązkowe, lecz komfort pływania będzie zdecydowanie większy jeśli będziemy ich używać. Okularki chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem chloru i chloramin. Stosując okularki unikniemy zaczerwienionych oczu, pieczenia i ryzyka infekcji. Przyjemniej również jest pływać z otwartymi oczami, bez zamykania ich przy każdym zanurzeniu w wodzie. Powinny dobrze przylegać do kształtu głowy i oczu. Okularki najlepiej wypróbować samemu, jeśli po przyciśnięciu do twarzy na chwilę się zasysają, są odpowiednie. Dla osób z wadą wzroku można również kupić okularki z wbudowanymi szkłami korekcyjnymi, więc jeśli Twoja wada jest duża i bez okularów czujesz się niekomfortowo, możesz poszukać właśnie takich.

Ręcznik.

Wręcz niezbędne akcesorium do spakowania na basen. Ręcznik na basen powinien łatwo chłonąć wodę, szybko schnąć i być raczej mniejszy niż ten który wybieramy na plażowanie. Najlepiej sprawdzają się ręczniki w gramaturze 450-500 GSM (gram na metr kwadratowy tkaniny). Oczywiście bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie ręcznika szybkoschnącego wykonanego z mikrofibry. Ręczniki te charakteryzują się bardzo dobrą absorpcją wilgoci, potrafią wchłonąć trzy razy więcej wody niż ręcznik wykonany z bawełny. Poza tym są bardzo lekkie, zajmą w naszej torbie niewiele miejsca i jak sama nazwa mówi, błyskawicznie wyschną. Niektórzy producenci dodatkowo wykańczają ręczniki nićmi z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne, hamując rozwój bakterii, pleśni i grzybów.

Kosmetyki na basen.

Higiena przed i po basenie jest bardzo ważnym elementem wizyty na basenie. Obowiązkowo należy umyć całe ciało przed wejściem do wody. To co wnosimy na sobie do wody, wchodzi w reakcję z chlorem tworząc szkodliwe dla naszego zdrowia związki jak na przykład chloraminy, które podrażniają nasze oczy, układ oddechowy i są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach chloru wyczuwany w hali basenowej. To w jakiej wodzie pływamy zależy od nas samych.

Po wyjściu z wody również należy pamiętać o prysznicu. Jest to bardzo istotne aby zmyć z siebie chlorowaną wodę, umyć włosy narażone na wysuszające działanie chemii basenowej. Bardzo dobrym pomysłem jest używanie kosmetyków dedykowanych dla osób korzystających z basenu jak na przykład TRISWIM. W przeciwieństwie do zwykłych szamponów czy żeli, które tylko maskują zapach chloru na naszej skórze, kosmetyki TRISWIM skutecznie neutralizują chemię basenową a także zapobiegają wysuszaniu i rozdwajaniu włosów. Żel, szampon, odżywka i balsam to podstawowe kosmetyki tej serii, które uprzyjemnią nam korzystanie z basenu.

Jeśli jesteś osobą, która ma skłonność do infekcji, możesz też profilaktycznie wrzucić do torby przeciwgrzybiczny aerozol do stóp i paznokci, którym możesz je spryskać przy wyjściu po ich dokładnym osuszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − trzy =