Czy w soczewkach można pływać?

iplywamy 22:00

Czy w soczewkach można pływać?

soczewki-kontaktowe1

Soczewki kontaktowe są doskonałą dla aktywnych osób, znacznie poprawiając komfort wykonywanych czynności. Bieganie, jazda na rowerze czy fitness są o wiele przyjemniejsze w soczewkach, niż w okularach, które zsuwają się z nosa pod wpływem potu i spadają podczas robienia pompek czy planka. Ale czy w soczewkach kontaktowych można pływać? Pływanie w okularach korekcyjnych zdaja się pozbawione sensu, gdyż krople wody szybko zachlapią szkła i uniemożliwią widoczność, a nurkowanie grozi ich zgubieniem. Czy soczewki są dobrą alternatywą? I tak, i nie. Dlaczego?

Badania nt. pływania w soczewkach

Wielokrotnie przytaczane wyniki badań prowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA) i amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) zalecają, by nosząc soczewki kontaktowe unikać jakiegokolwiek kontaktu z wodą. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z basenów, jacuzzi, jezior, morza oraz brania prysznica w soczewkach kontaktowych. Dlaczego? Woda jest miejscem, w którym żyje wiele mikroorganizmów, również tych groźnych dla oka, w szczególności wskazuje się na pochodząca z rodziny pełzaków Acanthamoeba, amebę, która wywołuje ciężkie w przebiegu zapalenie rogówki, oraz gronkowca złocistego, chlor czy cząsteczki metali. Tłumaczy się to tym, że podczas pływania bez soczewek wszystkie groźne substancje czy organizmy są na bieżąco wypłukiwanie, a podczas pływania w soczewkach dostają się pod nie i mają większą szansę na wywołanie choroby oczu. Czy pływanie w soczewkach rzeczywiście jest tak niebezpieczne dla narządu wzroku?

Pływanie w basenie soczewkach kontaktowych

soczewki-kontaktowe2

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, ponieważ wszystko, jak zawsze, zależy od sposobu korzystania z soczewek kontaktowych. Faktem natomiast jest to, że każda osoba – w soczewkach lub bez – mając kontakt z wodą jest narażona na różne choroby oczu i podrażnienia, m.in. ze względu na substancje drażniące, które dodawane są w celu dezynfekcji wody w basenie, podczas brania prysznica w innym kraju, w którym nie jesteśmy przyzwyczajeni do flory bakteryjnej czy po prostu kąpaniu się w jeziorze, z którego korzystają i ludzie, i zwierzęta. Pływanie w basenie w soczewkach kontaktowych jest możliwe (więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-kontaktowe-a-sauna-i-basen-na-co-uwazac), jednak pod pewnymi warunkami. Każda osoba, która nosi soczewki kontaktowe wie, jak ważna jest odpowiednia higiena i dbanie o jakość tego produktu. Nie inaczej jest z wykorzystywaniem ich do pływania! Można pływać w soczewkach kontaktowych w basenie, jeśli po kontakcie z wodą dokładnie umyje się soczewki w płynie do soczewek (oczywiście uprzednio myjąc ręce mydłem). Innymi, równie dobrym opcjami jest dodatkowa ochrona w postaci okularów do pływania, zwłaszcza dla osób, które lubią nurkować, lub używanie soczewek kontaktowych jednodniowych (może je kupić tu: https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe), które potraktuje się jako produkt jednorazowy i przeznaczony tylko na ten konkretny trening. Faktem jest, że używanie soczewek miesięcznych podczas pływania na basenie może zmniejszyć ich wytrzymałość i szybciej będą się nadawać do wymiany.

Soczewki kontaktowe i kontakt z wodą

Jeśli natomiast planujecie pływanie w morzu czy w jeziorach, to zdecydowanie zaleca się skorzystanie i z soczewek jednodniowych i z okularów. Przed wyjazdem na wakacje czy basenowym sezonem warto zaopatrzyć się w zapas soczewek. Z powodzeniem możecie skorzystać z certyfikowanych sklepów internetowych, takich jak BezOkularow.pl , gdzie znajdziecie wiele produktów w atrakcyjnych cenach. A co z braniem prysznica w soczewkach? Przebywając w domu lepiej unikać takich działań i wyrobić w sobie rutynę ściągania soczewek w pierwszym kroku wieczornej pielęgnacji. W warunkach ekstremalnych można wziąć prysznic w soczewkach, ale maksymalnie ograniczyć kontakt z wodą, a po prysznicu je zdezynfekować. Nie poleca się korzystania z jacuzzi czy z sauny z soczewek, pomijając kwestie higieny – to po prostu niekomfortowe. Trzeba też mieć na uwadze, że podczas kontaktu soczewki z wodą może ona z łatwością wypaść z oka w najmniej spodziewanym momencie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =