Jak dbać o okularki pływackie?

iplywamy 18:40

Jak dbać o okularki pływackie?

okularki pływackie

Okularki pływackie to nieodzowny sprzęt każdego miłośnika pływania. Dzięki nim chronimy nasze oczy przed słoną wodą lub szkodliwym działaniem chloru i innych chemikaliów jakie zawiera woda basenowa. Dzięki okularom pływackim zminimalizujemy kontakt wody z oczami, co zapewni nam większy komfort pływania oraz unikniemy efektu zaczerwienionych,  podrażnionych i piekących oczu.

Korzystając z okularów pływackich często lekceważymy odpowiednie ich traktowanie, a to błąd gdyż kilka prostych czynności pozwoli na przedłużenie ich żywotności i zachowanie ich w dobrej kondycji. Nie ma też nic równie irytującego podczas pływania jak parujące bez przerwy okularki.

Po pływaniu należy pamiętać aby opłukać okularki w chłodnej lub letniej wodzie. Nie używajmy żadnych chemikaliów oraz starajmy się unikać dotykania wrażliwej części soczewek często pokrytych cienką warstwą filmu zapobiegającą parowaniu. Po opłukaniu pozostaw na jakiś czas okularki do całkowitego wyschnięcia. Należy unikać miejsc nasłonecznionych, gdyż promienie UV oraz wysoka temperatura nie są dla nich korzystne. Przechowywanie wilgotnych okularków może powodować rozwój bakterii i grzybów, które będą niszczyć delikatne okularki.

Ponadto każde okularki należy przechowywać w specjalnych do tego pudełkach, które zazwyczaj są sprzedawane razem z nimi. Dzięki temu zapobiegniemy dodatkowym zabrudzeniom oraz uszkodzeniom mechanicznym, co z pewnością wpłynie na żywotność okularków pływackich. Błędem jest zawijanie okularków w mokry ręcznik i wrzucanie ich tak do torby basenowej.

Jeśli już nasze okularki nie są najnowsze i zdecydujemy się jednak je dokładniej umyć jest na to kilka sposobów.

Jedną z metod jest użycie pasty do zębów, którą możemy wyczyścić całe okularki. Pamiętać jednak należy aby zbyt mocno nie pocierać czym możemy spowodować zarysowania i uszkodzenia powłoki. Innym sposobem może być użycie mydła lub delikatnego szamponu dla dzieci, zawsze jednak należy pamiętać o dokładnym ich później wypłukaniu. Można również okularki zanurzyć na dwie godziny w wodzie z dodatkiem octu (5 łyżek na miskę wody), po czym wypłukać je natychmiast w zimnej wodzie.

Na rynku istnieją również różnego rodzaju preparaty zapobiegające powstawaniu mgły na okularkach, wystarczy je kilka razy spryskać przed pływaniem i przepłukać po krótkim wyschnięciu. Wielu pływaków stosuje podczas pływania własną ślinę do pozbycia się mgły ze swoich okularków. Jest to tania acz krótkotrwała alternatywa w stosunku do preparatów chemicznych.

Przyczyną powstawania pary na okularkach może być również różnica temperatur pomiędzy ciepłą ludzką twarzą a zimną wodą w basenie. Aby zmniejszyć tę różnicę należy przed nałożeniem okularków pływackich schlapać twarz zimną wodą z basenu.

Niektóre modele okularków pływackich nie są małym wydatkiem, warto więc odpowiednio o nie zadbać aby posłużyły dłużej, nie mówiąc już o samym komforcie pływania z czystymi soczewkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =