Jakie są różnice pomiędzy kamizelką asekuracyjną a ratunkową?

iplywamy 11:17

Jakie są różnice pomiędzy kamizelką asekuracyjną a ratunkową?

kamizelka-ratunkowa-asekuracyjna

Jakie są różnice pomiędzy kamizelką asekuracyjną a ratunkową?

Wypoczynek nad wodą to jedna z popularniejszych form spędzania wolnego czasu podczas wakacyjnego urlopu wypoczynkowego. Aby jednak pływanie kajakiem, wędkowanie czy żaglowanie na łódce było bezpieczne należy zadbać o właściwy ekwipunek – kamizelkę ratunkową albo kamizelkę asekuracyjną.

Do czego służy kamizelka ratunkowa?

Jak można się domyślić chociażby po samej nazwie, głównym zadaniem kamizelki ratunkowej jest ratowanie życia ludzkiego. Jest to osprzęt, który pomaga utrzymać się na powierzchni wody nawet osobom, które nie potrafią zupełnie pływać. Kamizelka ratunkowa powinna posiadać specjalnie usztywniony kołnierz, którego zadaniem jest utrzymanie nad wodą głowy osoby, nawet w przypadku gdy ta straci przytomność. Do wypełniania kamizelek ratunkowych używa się najczęściej korka albo też styropianu. Korzystanie z kamizelek ratunkowych zaleca się wszystkim osobom przebywającym nad wodą, które nie potrafią pływać, jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci.

Kiedy warto zakładać kamizelkę asekuracyjną?

Kamizelka ratunkowa zaliczana jest środków ratunkowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest kamizelka asekuracyjna, która jak sama nazwa wskazuje zalicza się do środków asekuracyjnych. Konstrukcyjnie jest podobna do kamizelki ratunkowej, z tą różnicą, że nie posiada na przykład usztywnionego kołnierza. Nieco inny jest także krój takiej kamizelki. Powinna być lepiej dopasowana do sylwetki, dzięki czemu będzie pozwalała na większy zakres ruchów, które przydają się na przykład przy uprawianiu sportów wodnych. Zarówno w przypadku kamizelek asekuracyjnych jak i ratunkowych, bardzo ważne jest to, aby dobrze dopasować rozmiar i właściwie je zapiąć. Każdy kapok powinien mieć instrukcję użytkowania. W przypadku, gdy kamizelka ratunkowa nie będzie zapięta, to jest duże prawdopodobieństwo tego, że zupełnie nie spełni swojej funkcji i nie pomoże w utrzymaniu na powierzchni wody osoby tonącej.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy kamizelką ratunkową a asekuracyjną?

Jak widać na pierwszy rzut oka, z pozoru podobne do siebie kamizelki ratunkowe i asekuracyjne posiadają sporo elementów, które je różnią od siebie. Oto ich małe podsumowanie:

– przeznaczenie kamizelki – chociaż jeden i drugi produkt ma pomóc w utrzymaniu się na powierzchni wody, to kamizelki ratunkowe sprawdzą się w przypadku osób zupełnie niepotrafiących pływać, nawet jeżeli te są zupełnie nieprzytomne. Z kamizelek asekuracyjnych korzystać powinni ludzie, którzy opanowali podstawy pływania.

– różnice w budowie – kamizelki ratunkowe są o wiele bardziej toporne. Posiadają usztywniony kołnierz, a ponadto są większe i cięższe, przez co mogą nieco krępować ruchy. W przeciwieństwie do nich, kamizelki asekuracyjne pozwalają na większą swobodę oraz są znacznie lżejsze.

– zastosowanie – kamizelki ratunkowe, zwane często kapokami powinny być stosowane obowiązkowo w przypadku małych dzieci, sprawdzą się również podczas rejsów żaglówką. Kamizelki asekuracyjne to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób uprawiających ekstremalne sporty wodne.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

2 komentarze do “Jakie są różnice pomiędzy kamizelką asekuracyjną a ratunkową?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    pięć + osiemnaście =