W obecnych czasach, dzięki coraz większej dostępności basenów często część zajęć wychowania fizycznego odbywa się na miejscowych pływalniach. Jak powszechnie wiadomo, pływanie ma zbawienne działanie na ciało ludzkie, pomaga w korekcji wad postawy, równomiernie rozwija wszystkie mięśnie bez nadmiernego obciążania stawów, poprawia kondycję i wytrzymałość. Zalet nie sposób w kilku zdaniach wymienić.
Jako rodzice, dbając o prawidłowy rozwój dzieci, często zastanawiamy się nad dodatkowymi zajęciami z pływania dla naszych pociech. Praktycznie na każdym basenie znajdziemy jedną lub więcej szkół nauki i doskonalenia pływania. Pojawiają się wątpliwości, którą wybrać, na jakie zajęcia zapisać nasze dzieci? Ta czy inna szkoła, zajęcia indywidualne czy grupowe?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się że indywidualne zajęcia nauki pływania przyniosą szybkie i pożądane przez nas rezultaty a dziecko w krótkim czasie opanuje tę wspaniałą sztukę pływania. Owszem, na zajęciach indywidualnych instruktor skupiony jest tylko na Waszym dziecku, obserwuje jego postępy i na bieżąco stara się korygować błędy w pływaniu.
Załóżmy że kwestia pieniędzy nie gra roli, więc decyzja wydaje się nam prosta i decydujemy się na indywidualny tok nauczania pływania. Nie zapominajmy jednak że nasz mały człowiek to jeszcze dziecko i możemy szybko go zniechęcić do uczęszczania na pływalnię, jeśli tylko będzie kojarzył basen z ciężką pracą, nawet jeśli efekty w pływaniu będą przychodzić szybciej niż na zbiorowych lekcjach.
Grupowe zajęcia nauki pływania, mają również swoje zalety. I pomijając fakt że wydamy na takie zajęcia trochę mniej pieniędzy, to szanse na zaszczepienie w dziecku miłości do pływania mogą być zdecydowanie większe. Dzieci uczęszczając na grupowe zajęcia pływania nie tylko obserwują instruktora który wydaje im polecenia kolejnych ćwiczeń, ale również zwracają uwagę na inne dzieci pływające z nimi w grupie. Nasi podopieczni uczą się również od swoich rówieśników a widząc innych w wodzie, ich zabawy, pierwsze skoki na bombę do wody dostają dodatkowy zastrzyk pewności siebie. Naśladują się, dodają sobie odwagi, obserwują wzajemne postępy. Instruktorzy poświęcają każdemu dziecku swój czas, więc nie ma mowy o pominięciu Waszej pociechy w treningu. Dzieci ucząc się pływania na zajęciach grupowych też rywalizują między sobą, czasem nawet popisując się przed innymi. Wszystkie te dodatkowe bodźce, których może zabraknąć na prywatnych lekcjach pływania będą oddziaływać na Wasze dzieci pozytywnie.
Dzięki wspólnym zajęciom na basenie będą bardziej zdyscyplinowane i umotywowane aby uczęszczać na naukę pływania. Świadomość że inni mogą w tym czasie nauczyć się więcej, czy też zwyczajny kontakt z rówieśnikami z pewnością będzie silniejszą zachętą niż prywatne lekcje, które łatwo odwołać lub przełożyć wykonując jeden telefon.
Zdajemy sobie sprawę że nie wszystkie dzieci są jednakowo uzdolnione, czy też nie mają wrodzonych predyspozycji do zawodowego pływania. Nie wszystkie dzieci będą równie szybko i sprawnie wykonywały polecenia instruktora pływania. Jedne będą uczyć się szybciej, inne wolniej. Dzięki grupowym zajęciom, instruktor nie będzie cały czas skupiony tylko na Twoim dziecku, co również ma swoje dobre strony, albowiem da mu to trochę odpoczynku i szansę na odrobinę zabaw. Może to być bardzo przydatne dla dzieci, które mają problem ze skupieniem się czy utrzymaniem uwagi przez dłuższy czas. Maluchy które napotkają trudności z wykonaniem kolejnego zadania od instruktora dostają wówczas odrobinę czasu na uspokojenie się i przygotowanie do wykonania ćwiczenia.
Nie rezygnujmy zatem już na starcie z grupowych zajęć dla Twojego dziecka, gdyż mogą się one okazać bardziej efektywne od zajęć indywidualnych. Ponadto, nigdy nie wiadomo jak potoczą się przyjaźnie basenowe naszych podopiecznych. Mogą się przerodzić w przyjaźnie na całe życie, zarówno między dziećmi jak i ich rodzicami obserwującymi maluchy podczas zajęć nauki pływania.
(M)
Ostatnie komentarze
Arkovski
max
Klient
Ewa
Basia
Mariola