Ławka treningowa – niezbędne wyposażenie domowej siłowni

iplywamy 13:13

Ławka treningowa – niezbędne wyposażenie domowej siłowni

laweczka-do-cwiczen
Ławka treningowa jest jednym z podstawowych sprzętów sportowych w siłowni. Pozwala na ćwiczenie wielu partii mięśniowych, także z hantlami, sztangą i innymi akcesoriami. Każdy, kto pragnie zbudować domową siłownię, powinien pomyśleć o zakupie tego typu wyposażenia. Co wybrać?

Prosta konstrukcja, która daje jednocześnie wiele możliwości w prowadzeniu treningów – ławki treningowe posiada każda siłownia. Ławka treningowa może posłużyć zarówno do wykonania ćwiczeń wzmacniających mięsnie, jak również pozwalających na jej wyrzeźbienie. To funkcjonalny sprzęt, który dodatkowo wcale nie kosztuje dużo.

Dzisiaj w sklepach można znaleźć różnego rodzaju ławeczki treningowe. Czym zatem warto kierować się podczas zakupu tego typu wyposażenia? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Rodzaje ławek treningowych

Zacznijmy od podziału ławeczek treningowych na różne rodzaje. Sprzęt ten można podzielić na następujące kategorie:

 • ławki treningowe proste – płaskie
 • ławki treningowe skośne
 • ławki treningowe regulowane

Pierwszy typ ławeczki jest najprostszy i jednocześnie najtańszy. Konstrukcja tego typu ławeczki składa się z podstawy i umieszczonej na nim platformy z tapicerką. Powierzchnia platformy jest równoległa do podłoża. Takie ławki, chociaż proste, są jednak używane do wielu typów ćwiczeń. Rekomendowane są dla osób początkujących i tych mających większe doświadczenie.

Skośne ławeczki treningowe posiadają platformę umieszczoną pod kątem. Ze względu na swoją konstrukcję rekomendowane są one głównie dla osób chcących trenować mięśnie brzucha, ale mogą być używane także do innych typów ćwiczeń.

Druga opcja to ławka treningowa regulowana, czyli posiadająca odpowiednią regulację. Taka ławeczka pozwala na umieszczenie platformy, na której siedzi lub leży trenujący, w różnych pozycjach. Wybrane modele posiadają także regulację dwóch elementów osobno – siedziska oraz oparcia. Takie ławki są najbardziej funkcjonalne, ale musimy liczyć się wtedy także z wyższym kosztem zakupu.

Ławki treningowe – dodatki

W sprzedaży znaleźć można także ławeczki treningowe z odpowiednimi dodatkami, które pozwalają na prowadzenie bardziej zróżnicowanych ćwiczeń. Wśród nich można wskazać na:

 • uchwyty pod sztangę, hantle
 • modlitewniki – do ćwiczenia mięśni ramion
 • dźwignie do ćwiczenia mięśni nóg
 • linki do ćwiczeń mięśni rąk

Dodatkowe elementy tego typu warto wybrać wtedy, gdy chcemy skupić się na prowadzeniu treningów określonych partii mięśniowych. Wówczas ćwiczenia mogą być jeszcze bardziej skuteczne!

Dobra ławeczka do ćwiczeń – czyli jaka?

Wiemy już zatem, jakie są główne rodzaje ławeczek treningowych. Jak jednak wybrać taką, która rzeczywiście będzie mogła spełnić nasze wymagania? Tutaj pod uwagę trzeba będzie wziąć kilka kluczowych czynników:

 • wytrzymałość ławeczki – maksymalne obciążenie sprzętu, czyli użytkownika ławki i używanego przez niego wyposażenia, na przykład sztangi
 • zakres regulacji – gdy ławeczka treningowa ma być regulowana, warto sprawdzić jej zakres regulacji
 • materiał do wykonania ławeczki – najlepsze modele wykonane są z profili stalowych
 • wykończenie ławeczki – malowanie proszkowe to optymalny wybór, ponieważ farba proszkowa skutecznie chroni przed korodowaniem, jest wytrzymała i także estetycznie wygląda
 • wymiary ławeczki – dopasowujemy je do miejsca jej ustawienia, ma to duże znaczenie w małych pomieszczeniach

Jak widać, przy zakupie ławeczki treningowej pod uwagę trzeba wziąć szereg różnych czynników. Szukasz sprawdzonego modelu? Wybierz ławki treningowe od firmy KAR STAL, która ma w swojej ofercie wysokiej klasy sprzęt sportowy: www.karstal.pl/27-laweczki-do-cwiczen. Życzymy udanych zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dwa =