Nauka pływania osób dorosłych

iplywamy 15:42

Nauka pływania osób dorosłych

nauka_plywania_doroslych

Wbrew niektórym poglądom, nauczyć się pływać można w każdym wieku. I nie potrzeba do tego zaawansowanego sprzętu, najważniejsze jest chcieć i przełamać opór w samym sobie. Jak to mówią „wszystko jest w Twojej głowie”.

W obecnych czasach dzieci i młodzież mają do dyspozycji wiele pływalni, dodatkowo wyposażonych w masę atrakcji, które sprawią że nie będą się na basenie nudzić. Co więcej, wiele dzieciaków chodzi na basen w ramach szkolnych zajęć wychowania fizycznego, w czasie których ciężko znaleźć wolny tor dla zwykłego śmiertelnika. Potem w godzinach popołudniowych rozpoczynają się zajęcia z pływania organizowane zazwyczaj przez prywatne szkoły nauki pływania i dopiero wieczorem robi się luźniej gdy znikną rezerwacje torów.

Tyle jeśli chodzi o dzieci. A jak wygląda sprawa z umiejętnością pływania osób dorosłych? Tu już jest trochę gorzej, choć ten trend z czasem zaczyna się zmieniać. Często obserwuję rodziców przyprowadzających swoje pociechy na zajęcia nauki i doskonalenia pływania, którzy potem obserwują je z krzesełek galerii lub grupki mam wciągające landrynki w basenowej kawiarence. Jest pewien odsetek dorosłych, którzy w czasie zajęć swoich dzieci korzystają również z pływalni, widok ten niestety jest dość rzadki.

Dlaczego dorośli nie wchodzą do wody? Pewnie część nie chce ponosić dodatkowych kosztów, kolejna grupa to tacy którzy nie pływają w ogóle lub słabo. Niektóre osoby wstydzą się też po prostu pokazać w stroju kąpielowym lub zdradzić się przed innymi swoją nieumiejętnością pływania. Pokutuje tu też niestety fakt, iż kiedyś, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu baseny w mieście można było policzyć na palcach jednej ręki, o wsiach w ogóle już nie wspominając. Zimna woda, brzydkie pływalnie, brak atrakcji i fetorek chloru unoszący się w powietrzu. Zajęcia wychowania fizycznego na basenach również należały kiedyś do rzadkości.

Dorośli, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania umiejętności pływania, nie powinni unikać basenów. Pływanie to doskonałe ćwiczenia nie obciążające stawów, ponadto angażujące prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Z pewnością jeśli chodzi o prozdrowotne zalety tej formy rekreacji czy sportu jest jedną z najbardziej pozytywnych ćwiczeń dla naszych organizmów. Z pewnością o tych plusach pływania większość dorosłych już słyszała i wpada im ta informacja jednym uchem a wypada drugim. Czemu? Bo zapewne chcą po części usprawiedliwić swoje lęki przed wejściem do wody i konfrontacją ze swoimi słabościami.

Takie podejście jest błędem. Uwierzcie drodzy Dorośli, mało kogo obchodzi jak wyglądasz w stroju kąpielowym czy kąpielówkach. Ludzie nie przychodzą na basen oglądać i gapić się na innych, tylko pływać lub bawić się ze swoimi dzieciakami w wodzie. Również nikt nie będzie wystawiał Ci ocen z tego jak pływasz i czy pływasz. No, chyba że wskoczysz na tor do pływania sportowego i będziesz spowalniał innych sunąć między liniami żabką rozglądaczką. O zasadach dobrego zachowania na basenie pisałem w innym artykule, do którego zachęcam w wolnej chwili zajrzeć przed wybraniem się na basen. Przestrzeganie kilku naprawdę podstawowych zasad uczyni pobyt na pływalni milszym dla Ciebie i innych korzystających z niej w tym samym czasie.

Jak rozpocząć przygodę z pływaniem? Jak najszybciej! Jeśli pływasz słabo lub w ogóle, najlepszą i najefektywniejszą metodą będzie skorzystanie z którejś szkoły pływania, które zapewne prowadzą zajęcia na Twoim basenie. Warto zapoznać się z ich ofertą, czy też poczytać opinie o nich w Internecie. Nie jest moim celem napędzać klientów szkołom pływania ale dzięki skorzystaniu z ich usług nauka pływania będzie najszybsza. Trenerzy mają wypracowane metody szkoleniowe dzięki którym uzyskasz optymalne efekty w możliwie krótkim czasie. Uczestnicząc w takich zajęciach – grupowych lub indywidualnych (w zależności od Twojego portfela) będziesz dodatkowo zmobilizowany, ponieważ będzie Cię obowiązywał pewien harmonogram zajęć. Jeśli wydaje Ci się że coś niecoś wiesz o pływaniu, możesz skorzystać z kursów doszkalających pływanie. Trenerzy pomogą wyeliminować złe nawyki oraz wskażą ćwiczenia, które będą dla Ciebie najlepsze.

Nie zniechęcaj się po pierwszych zajęciach. Może zdarzyć się że będziesz pływać wśród dzieciaków na tym samym torze, które będą miały więcej pary w mięśniach od Ciebie. Pływanie z deską może Cię irytować kiedy wydawać Ci się będzie że stoisz w miejscu pomimo tego że młócisz wodę jak szalony. Nie można się wtedy poddawać ani też złościć na samego siebie. W zależności od Twoich predyspozycji, zaangażowania czy częstości zajęć z nauki pływania, postępy zobaczysz już po kilku zajęciach a po kilku miesiącach Twoje pływanie będzie się zdecydowanie różnić od tego za pierwszym razem.

Pływanie jest naprawdę świetną formą zachowania dobrej kondycji i dbaniem o zdrowie. Wraz z Twoimi postępami będziesz odczuwać coraz więcej satysfakcji i radości z pływania. Pamiętaj że nie ważne w jakim jesteś wieku, zawsze jest czas na naukę pływania! Trzymam kciuki!

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =