Parki Wodne – Oazy rekreacji i wypoczynku

iplywamy 18:27

Parki Wodne – Oazy rekreacji i wypoczynku

Parki Wodne w Polsce

Parki Wodne – Oazy rekreacji i wypoczynku

Klimat w jakim się znajdujemy nie rozpieszcza nas, pogoda bywa kapryśna i nie zawsze sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli chodzi o czas spędzany nad wodą. Na szczęście są miejsca, gdzie można cieszyć się wodną rekreacją przez cały rok – a mowa tu o Parkach Wodnych, projektowanych głównie z myślą o całych rodzinach, gdzie zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli znajdą coś dla siebie.

Pierwsze Parki Wodne  zaczęły powstawać w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie buduje się ich coraz więcej, a tych największych mamy już grubo ponad setkę. Niektóre z nich są bardzo nowoczesne i imponujące i mogą dostarczyć wiele rozrywki. Oczywiście w Polsce funkcjonuje również wiele mniejszych, lokalnych obiektów z pełnowymiarowymi basenami, jednakże nie posiadają tak bogatej oferty jaką mogą się pochwalić Parki Wodne.

Parki Wodne  to nie tylko i wyłącznie baseny do pływania sportowego. To głównie przestrzeń rekreacyjna z basenami o niezwykłych, nieregularnych kształtach i z różnorodnymi atrakcjami wodnymi.  Często to strefy tematyczne utrzymane w klimacie dżungli, pirackich statków, zamków, wulkanów czy regionalnych atrakcji. Amatorzy wodnego szaleństwa bez względu na swój wiek z pewnością znajdą tu całą masę rozrywek.

Baseny rekreacyjne wyposażane są często w kolorowe podświetlenie które nadaje im baśniowy klimat, w stacje wodnych i powietrznych masaży, gejzery, fontanny, parasole i armatki wodne. W basenach lub pomiędzy nimi płyną rwące i leniwe sztuczne rzeki, można też spotkać dzikie źródła, wodospady i ukryte jaskinie, które dostarczają niezapomnianych wrażeń. Niektóre z basenów połączone są ze sobą specjalnymi tunelami wodnymi, dzięki którym poruszanie się pomiędzy nimi może odbywać się bez wychodzenia z wody. Dużą atrakcją są również baseny z łagodnym zejściem imitujące wysokie fale, dzięki czemu można poczuć się jak w morzu.

Polskie Parki Wodne

Najmłodszym gościom z pewnością umilą czas specjalnie wypłycone brodziki z cieplejszą wodą niż basenach pływackich, gdzie mogą się bezpiecznie pluskać wśród wodnych, kolorowych zabawek. Żadne dziecko nie przejdzie koło takiej atrakcji obojętnie. Parki Wodne to istny raj dla wszystkich maluchów. Mogą tam spędzić wiele radosnych chwil w bajkowym otoczeniu dając odetchnąć również rodzicom.

Charakterystyczne dla Wodnych Parków są zjeżdżalnie wodne rurowe bądź rynnowe. Fantazyjnie zakręcone spirale o różnych długościach i różnicach poziomów, często wyposażone w dodatkowe efekty multimedialne, świetlne i dźwiękowe, zagwarantują dreszczyk emocji i dodatkowe przeżycia podczas zjazdu a bezpieczeństwo zapewnią specjalnie wydzielone lądowiska. Nie ma się czego obawiać!

W ciepłym sezonie letnim zazwyczaj dostępne są również odkryte baseny zewnętrzne, gdzie można połączyć kąpiele wodne z wygrzewaniem się na słońcu. Przy minusowej temperaturze wiele Parków Wodnych oferuje znakomitą zabawę na zewnątrz także zimą, na świeżym powietrzu w basenach i wannach z hydromasażem z podgrzewaną wodą nierzadko pochodzącą z ujęć termalnych.

Parki Wodne  to również niejednokrotnie miejsca oferujące kompleksową odnowę biologiczną. Bogata oferta saunariów daje możliwość skorzystania z rzymskich łaźni parowych, suchych saun fińskich, saun błotnych lub wykorzystujących podczerwień. Często wykorzystuje się w saunach elementy koloro i aroma terapii jako dodatkowego czynnika relaksującego. Dzięki pobytom w saunarium pozbędziemy się stresu, toksycznych związków zalegających w naszym organizmie a także poprawimy krążenie i wygląd skóry. Korzystanie z takich obiektów wpływa również korzystnie na zmniejszenie dolegliwości dróg układu oddechowego. Po saunowaniu powinno się schłodzić całe ciało, dlatego też parki oferują strefy schładzania, gdzie możemy skorzystać z różnych rodzajów natrysków, kubełków z zimną wodą, dozowników z lodem czy też specjalnych małych baseników i balii.

Kolejnym przystankiem relaksu są miejsca zwane tepidariami. Tepidaria to rodzaj wypoczywalni gdzie na specjalnie wyprofilowanych, podgrzewanych leżankach możemy odprężyć się i odpocząć. Przebywanie w tych pomieszczeniach działa relaksująco i rozluźniająco na system immunologiczny.

Na terenie Parków Wodnych często znajdują się profesjonalne gabinety kosmetyczne, masażu, rehabilitacyjne. Oferują one szeroką gamę zabiegów na ciało takich jak rytuały kosmetyczne, masaże relaksacyjne i sportowe oraz inne zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią zdrowy odpoczynek i pozwolą na oderwanie się od codzienności oraz chwilę relaksu. Osoby z problemami narządów ruchu mogą liczyć na profesjonalną pomoc rehabilitantów i skorzystać z oferty gabinetów zabiegowych.

Parki Wodne to niejednokrotnie także baseny rekreacyjno-lecznicze z wodą termalną, morską, solankową czy też o specyficznym składzie chemicznym bogatą w minerały. Kąpiele w takich basenach mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dolegliwości reumatyczne, skóry, narządów ruchu oraz poprawiają ukrwienie i pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi oraz łagodzą szereg różnych dolegliwości.

W obiektach takich jak Parki Wodne zarówno dzieci jak i dorośli mogą uczestniczyć w lekcjach nauki pływania, doskonalenia pływania i nurkowania. Ponadto prowadzone są zajęcia aqua fitnessu czyli ćwiczeń w wodzie przy muzyce, poprawiających sprawność fizyczną, bez obciążania stawów jak przy klasycznych ćwiczeniach.

Coraz częściej Parki Wodne współpracują z obiektami hotelowymi, które nie posiadają własnych parków rozrywki. Zapewnia to gościom szeroki dostęp do wodnych atrakcji a tym samym uatrakcyjnia pobyt i daje możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu.

Aquaparki w Polsce

Parki Wodne to nie tylko wodne atrakcje, ale również obiekty o zróżnicowanym spektrum działalności, dzięki czemu możemy również zagrać w kręgle czy spędzić czas w klubie muzycznym. Często do Parków Wodnych przylegają skateparki, korty tenisowe czy boiska do siatkówki. Działają tu także mini przedszkola i place zabaw dla dzieci.

Często w ofercie Parków Wodnych można znaleźć również strefy fitness z siłowniami, salami gimnastycznymi do tańca, aerobiku, sportów walki,  squasha czy ściankami wspinaczkowymi, gdzie w takich komfortowych warunkach dbanie o kondycję i sprawność fizyczną jest miłe i łatwe.

Z reguły dostępne jest również bogate zaplecze gastronomiczne w postaci restauracji,  barów suchych oraz mokrych umiejscowionych w bezpośrednim sąsiedztwie niecek basenowych. Można więc się czegoś napić i posilić po kilkugodzinnej lub całodniowej zabawie na terenie parku.

Wiele Parków Wodnych oferuje odwiedzającym szeroki wachlarz zniżek i ofert specjalnych jak zniżki rodzinne, karnety, promocje, karty lojalnościowe, bony upominkowe, programy dla seniorów, kobiet w ciąży i różne pakiety usługowe. W ciągu całego roku organizowane są interesujące imprezy integracyjne, sportowe, kulturalne, przyjmowane są grupy zorganizowane, wycieczki szkolne. Na terenie Parków Wodnych można zorganizować urodziny dla swojej pociechy, poprowadzone przez wyszkolonych animatorów.

W chłodne i deszczowe lato nie warto więc tracić czasu na wyczekiwanie ładnej pogody. Lepiej wybrać się z rodziną czy przyjaciółmi do Parku Wodnego w okolicy, który dostarczy masę rozrywki i zapewni odpowiednią dawkę relaksu. Dodatkową korzyścią pobytu w Parku Wodnym jest oswajanie od małego dzieci z wodą. To pierwszy krok do bezstresowej nauki pływania.

Również gdy na niebie świeci słońce korzystajmy z ofert Parków Wodnych, gdyż aktywny i czynny wypoczynek doda sił witalnych każdemu członkowi rodziny bez względu na jego wiek i zaprocentuje zdrowiem, dobrym samopoczuciem i humorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 16 =