Pianka surfingowa – jak wybrać?

iplywamy 13:50

Pianka surfingowa – jak wybrać?

jak-wybrac-pianke-na-surfing
Pływanie w wodzie, której temperatura wynosi zaledwie kilka stopni, w połączeniu z marznącym wiatrem z pewnością nie będzie miało korzystnego wpływu na Twoje zdrowie. Może doprowadzić bowiem do wychłodzenia organizmu, którego za wszelką cenę stara się uniknąć każdy, zarówno doświadczony, jak i początkujący surfer. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne stroje chroniące, tak zwane pianki. Zobacz, czym kierować się przy wyborze pianki surfingowej oraz jak o nią dbać w trakcie sezonu.

Pianka na surfing – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Przed wyborem pianki na surfing zastanów się przede wszystkim, ile będzie wynosić temperatura wody, w której planujesz pływać. Im niższa temperatura, tym grubszą piankę powinieneś wybrać. Na cieplejsze pory roku polecane są pianki o grubości od 2 do 4 mm, zimą dobrze jest surfować w piance, której grubość wynosi nawet 6 mm. Piankę surfingową przed zakupem trzeba obowiązkowo zmierzyć i sprawdzić, czy:

  • idealnie przylega do ciała (zbyt ciasna może ograniczać swobodę ruchów, w szczególności ramion; do nieprzylegającej może wlać się woda, przez co pianka nie będzie spełniała swoich właściwości i będzie Ci zimno),
  • nie uwiera (zwłaszcza przy szyi),
  • nie krępuje ruchów,
  • możesz ją założyć i zapiąć samodzielnie,
  • ma dodatkowe wzmocnienia,
  • jakość szwów i sposób wykonania odpowiadają cenie produktu.

Dlaczego w piance surfingowej jest ciepło

Zadaniem pianki surfingowej jest poprawienie Twojego komfortu termicznego oraz niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu. Wynika to z właściwości materiału, z którego została wykonana, a mianowicie neoprenu. Jego gumowa struktura w trakcie uprawiania surfingu lekko nasiąka wodą i nie pozwala jej wypłynąć na zewnątrz. Wówczas między Twoim ciałem a pianką tworzy się cienka warstwa wody, która dopasowuje się do temperatury ciała i sprawia, że jest Ci ciepło. W sklepach ze sprzętem do surfingu znajdziesz wysokiej jakości produkty zarówno z niższej, jak i wyższej półki cenowej. Pianki surfingowe w ofercie Adventure Sports produkowane przez Rip Curl to dobrej jakości propozycje w rozsądnej cenie. Równie ważną cechą zapewniającą komfort termiczny w piance surfingowej jest długość rękawów i nogawek. Możesz wybrać piankę z długimi lub krótkimi rękawami i nogawkami lub zdecydować się na jedną z najbardziej popularnych propozycji, tj. długie rękawy i krótkie nogawki.

Pianka surfingowa – nowa czy używana

Pianki surfingowe często stawiane są na równi z bielizną codzienną – chyba nie chciałbyś nosić po kimś rozciągniętych, spranych majtek czy przetartych, podziurawionych skarpetek… Podobnie jest w przypadku pianek surfingowych. Strój ten bardzo ściśle przylega do ciała, w związku z tym zakładanie go po kimś jest niezbyt higienicznie. O ile deskę na surfing bez problemu możesz wypożyczyć, o tyle strój do surfowania powinieneś mieć swój własny.

Jak dbać o piankę surfingową

Zakup pianki na surfing wiąże się z dokładnym procesem sprawdzania i porównywania licznych ofert w sklepach stacjonarnych i internetowych. Szkoda by było, aby ta wielogodzinna praca poszła na marne po jednym sezonie surfingowym, dlatego o kupioną już piankę trzeba odpowiednio dbać. Zobacz, co zrobić, aby pianka surfingowa służyła Ci przez kilka, a może nawet kilkanaście sezonów.

Po pierwsze – płukanie i suszenie

Po każdym kontakcie pianki ze słoną wodą należy ją dobrze wypłukać i wysuszyć.

  • Płukanie – piankę surfingową płucz wyłącznie zimną wodą.
  • Suszenie – nigdy nie susz pianki na słońcu; promienie UV mogą zniszczyć jej strukturę. Złym pomysłem jest także ułożenie jej na kaloryferze. Piankę najlepiej i najszybciej wysuszyć na lewej stronie, zawieszając ją na sznurku lub drążku.

Po drugie – sposób prania

Pianki na należy prać chemicznie przy użyciu silnych detergentów. Najlepiej wyczyścić ją ręcznie, pomagając sobie delikatnym mydłem lub żelem do higieny intymnej.

Po trzecie – z daleka od ostrych przedmiotów

Staraj się nie trzymać w pobliżu pianki ostrych przedmiotów. W przypadku problemów z założeniem jej i obawami o uszkodzenie, poproś o pomoc drugą osobę.

Po czwarte – pianka po sezonie

Po zakończeniu sezonu piankę dokładnie wyczyść, wysusz i przechowuj w domu. Nie zaleca się wynoszenia jej do garażu czy piwnicy, ponieważ tam będzie narażona na uszkodzenia wynikające chociażby z działania mrozu lub wilgoci. Piankę surfingową zawieś na wieszaku z szeroko rozstawionymi ramionami i schowaj w ciemnym miejscu.

Podsumowanie

Wybór pianki surfingowej zależny jest przede wszystkim od Twoich umiejętności w uprawianiu tego sportu, ale także od płci oraz temperatury wody, w jakiej będziesz surfować. Przy kompletowaniu stroju na surfing nie można zapominać o dodatkach, takich jak chociażby odzież z lycry. To elastyczne, dopasowujące się do ciała i miękkie ubrania będące doskonałym zastępstwem za piankę, gdy jest Ci w niej za gorąco podczas pływania. Sprawdź koszulki z lycry w sklepie Adventure Sports.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =