Jak pływać kraulem, żabką, motylkiem – rady dla początkujących

iplywamy 13:58

Jak pływać kraulem, żabką, motylkiem – rady dla początkujących

plywanie_style_plywackie

Pływanie jest jedną z bazowych umiejętności, jeśli chcemy w pełni korzystać z atrakcji wodnych na basenach czy urlopu nad wodą. Co ważne, pływanie ma także korzystny wpływ na nasze ciało i umysł. Poznajcie specyfikę najważniejszych stylów pływackich, jak kraul, żabka czy motylek, a następnie spróbujcie swoich sił w wodzie.

Style pływackie od podstaw

Pływać możemy różnymi stylami. Każda technika rządzi się swoimi prawami i inaczej wpływa na pracę mięśni czy tempo treningu. Najpopularniejsze to:

  • styl dowolny (kraul) – styl najszybszy, polega na naprzemiennych ruchach rąk i nóg skoordynowanych z oddechem. Angażuje całe ciało do pracy i jest wykorzystywany przez pływaków o zaawansowanych umiejętnościach.
  • styl klasyczny (żabka) – najpopularniejszy ze stylów pływackich. Polega na wynurzaniu oraz zanurzaniu głowy z jednoczesną pracą rąk i nóg. Dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej i jest zalecany osobom, które cierpią na skoliozę.
  • styl grzbietowy – nie wymaga zanurzenia głowy. Opiera się na synchronicznych, naprzemiennych ruchach rąk i nóg podczas leżenia na plecach. W czasie pływania wzmacniają się mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę. Nie obciąża pleców.
  • styl motylkowy (delfin) – należy do najtrudniejszych wśród stylów pływackich. Polega na wykonywaniu kolistych ruchów ramionami oraz naśladowania ciałem ruchów płynącego delfina. Pływanie tym stylem poprawia sprawność, kondycję oraz umożliwia zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Pływanie kraulem

Technika pływania kraulem opiera się na wykonywaniu nogami pionowych nożyc i właściwej pracy rąk. W czasie pływania sylwetka musi być wyprostowana, a palce stóp obciągnięte. Dłonie należy złączyć. Ręce oraz stopy powinny poruszać się jak płetwy i wiosła. Dzięki pracy rąk można utrzymać odpowiednią prędkość, a nogi pozwalają zachować równowagę w wodzie.

Jak należy pływać kraulem? Przede wszystkim trzeba na zmianę uginać i prostować ręce. Na początek należy jedną rękę wyciągnąć nad wodę, odepchnąć się nią pod wodą i wrócić do pozycji wyjściowej. Ten sam ruch trzeba wykonać z drugiej strony. Nogi w tym czasie powinny się poruszać jak nożyce.

Głowa prawie przez cały czas powinna się znajdować w wodzie, jedynie na czas zaczerpnięcia oddechu następuje wynurzenie. Głowę należy kierować w stronę ręki, która aktualnie jest poza linią wody. Taki ruch trzeba wykonywać mniej więcej co drugi lub co trzeci wymach rąk. Nauka prawidłowego oddechu w przypadku tej techniki jest pewnym wyzwaniem, a nawet zyskała swoją nazwę – sekwencji oddechowej. Należy wykonywać szybkie wdechy i powolne wydechy (powinny trwać dwa razy dłużej). Oddychać trzeba zarówno przez nos, jak i przez usta.

plywanie_kraulem

Pływanie żabką

Polega na położeniu się na wodzie na brzuchu i wykonywaniu skoordynowanych ruchów rękami i nogami. Jak sama nazwa wskazuje, ruchy w wodzie powinny być zbliżone do tych wykonywanych przez żabę. Prędkość w głównej mierze zależy od tempa poruszania nogami, które najpierw są wyprostowane, a następnie uginane w kolanach, po czym następuje odepchnięcie od wody z wyprostowaniem.

Pływanie stylem klasycznym wymaga symetrycznej pracy obu stron ciała. Okręgi wykonywane zarówno rękami, jak i nogami powinny być pełne, by zwiększyć szybkość poruszania się. Palce nóg oraz rąk trzeba obciągnąć. W trakcie zataczania kół dłonie przekręcają się do wewnątrz, co pozwala odepchnąć większą ilość wody. Poprawne pływanie żabką wymaga zanurzenia głowy wraz z końcem zatoczenia okręgu rękami. W następnym etapie ciało wraz z głową wynurza się do nabrania oddechu. Warto pamiętać, że pływanie żabką bez zanurzania głowy może doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa. Oddech w czasie pływania można brać za każdym razem lub co drugi raz w zależności do tego, jak komu jest wygodniej. Odpowiednia koordynacja wszystkich elementów stylu klasycznego zapewnia efektywne poruszanie się w wodzie. Prawidłowa sekwencja to: ruch ramion, wdech, ruch nóg, wydech.

plywanie_zabka

Pływanie motylkiem

Jest techniką naśladującą naturalny ruch wykonywany przez delfiny. Należy wykonywać płynne ruchy całego ciała przypominające ruch fali, która zaczyna się od czubka głowy, a kończy na stopach. Na jeden ruch rąk przypadają dwa odbicia nogami. Na początek należy położyć się na brzuchu na wodzie, unieść ręce nad głowę, a następnie skierować je w dół oraz do wewnątrz, ułożone szerzej niż barki. Nogami w tym czasie wykonujemy uderzenia, a biodra znajdują się nad wodą.

Później trzeba pogłębiać ugięcia ramion, by doprowadzić do „efektu wysokiego łokcia”. W kolejnym kroku opuszcza się ramiona na dół, obniża biodra oraz ugina nogi w kolanach, po czym wynurza głowę ponad powierzchnię wody. Następnie przychodzi czas na odchylenie ramion do tyłu, aby wejść w fazę odepchnięcia. Należy się odpychać dłońmi pod wodą, wynurzyć głowę ponad wodę, by nabrać oddechu i wykonać zamach rękami – na końcu tego ruchu trzeba uderzyć nogami o wodę. Jednocześnie należy wykonać w tym czasie skłon, aby głowa zanurzyła się pod wodą. Jest to stosunkowo trudna technika pływacka, dlatego na początku warto poćwiczyć pod okiem instruktora.

plywanie_motylkiem

Pływanie stylem grzbietowym

Polega na niezależnym ruchu rąk oraz nóg w czasie leżenia na wodzie na plecach. Ręce wykonują naprzemienne krążenie do tyłu, a nogi nożyce. Pływanie na plecach wymaga złączenia palców dłoni i odpowiedniej rotacji tułowia w kierunku ręki, która zanurza się pod wodą. Kończyna, która się zanurza, powinna być wyprostowana, a wynurzająca lekko zgięta.

Nogi wykonują ruch nożyc tuż pod powierzchnią wody. Dzięki nim sylwetka pozostaje stabilna. Ruch rąk odpowiada za prędkość. Palce u stóp powinny być obciągnięte, a stopy muszą pracować blisko siebie. Głowa powinna unosić się na wodzie. Jest to technika uznawana za nieco trudniejszą niż pływanie kraulem.

plywanie_grzbietem

Czas zacząć naukę

Pierwsze próby pływania najlepiej rozpocząć na basenie, gdyż mamy tam optymalne warunki do nauki, a poza tym możemy skorzystać z rad instruktora. On nie tylko udzieli nam wskazówek, ale także pokaże konkretne ruchy w praktyce. A jak przygotować się do nauki? Przede wszystkim trzeba nabyć kąpielówki męskie lub strój kąpielowy damski wykonane z dobrej jakości tkanin.

stylizacja_na_basen

Najlepiej sięgnąć po model z niewielką liczbą zdobień, o opływowym kształcie, dobrze dopasowany rozmiarowo. Dzięki temu, że stroje marki 4F są wykonane tkanin szybkoschnących, to zapewniają pełen komfort. Dodatkowo nie tracą kolorów nawet po wielokrotnym zanurzeniu w wodzie. Oczywiście na basen potrzebny jest także ręcznik sportowy i klapki. Do wygodnego przenoszenia tych rzeczy sprawdzi się torba na basen z uchwytem, w której można będzie wygodnie wszystko pomieścić.

stylizacja_na_plywalnie

Sprawdź stroje kąpielowe i dodatki idealne na basen i na plażę w sklepie marki 4F: https://4f.com.pl/dyscypliny/plywanie.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + pięć =