Sauna infrared – co warto wiedzieć

iplywamy 12:28

Sauna infrared – co warto wiedzieć

infrared-sauna

Wielu z nas lubi korzystać z sauny, która pozwala nam odetchnąć po ciężkim dniu pracy i daje chwile potrzebnego relaksu. Sauna infrared inaczej nazywana sauną na podczerwień bardzo dobrze wpływa na nasze ciało, szczególnie, gdy dokuczają nam różnego typu dolegliwości.

Należą do nich m.in. bóle kręgosłupa, zwyrodnienia, zaburzenia krążenia, stany pourazowe narządów ruchu czy nawet cukrzyca lub otyłość. Warto zapoznać się z jej działaniem oraz możliwościami, jakie daje naszemu organizmowi sauna infrared.

Sauna na podczerwień (można się spotkać również z nazwą sauna ir) podobnie jak znana nam tradycyjna sauna wykonywana jest z naturalnego drewna. Jej działanie lecznicze wynika z promieniowania podczerwonego, które w konsekwencji wytwarza energię cieplną. Nasze ciało przyjmuje promienie, które wnikają na głębokość około 3-4 cm, a co za tym idzie pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dodatkowo w saunie ir nie muszą panować tak wysokie temperatury, jak w dobrze nam znanej tradycyjnej saunie. Tak naprawdę wystarczy minimum 30 stopni, aby użytkownik odczuł pozytywne działanie. Warto tutaj zaznaczyć jeszcze jedną pozytywną stronę sauny infrared, a mianowicie mogą z niej korzystać dzieci oraz osoby starsze, pod warunkiem, że nie mają przeciwwskazań od lekarza.

Działanie sauny infrared

Jednorazowy pobyt w saunie trwa około 30 minut, a dla lepszego efektu dobrze jest korzystać z niej do trzech razy w tygodniu. Przed wejściem do pomieszczenia nie są konieczne większe przygotowania. Wystarczy wziąć krótką kąpiel, aby na ciele nie było żadnych kremów czy balsamów, które mogłyby przeszkodzić w prawidłowym działaniu. Po wykonaniu tej czynności wchodzimy do sauny bez żadnej odzieży. Można jedynie wykorzystać ręcznik, którym okrywamy części intymne naszego ciała. Kiedy pobyt w saunie dobiegnie końca ciało wycieramy ręcznikiem oraz po kilku/kilkunastu minutach dozwolone jest wzięcie letniego prysznica, chociaż nie jest to warunek.

Reakcja organizmu podczas seansu w saunie ir

Ciepło, które panuje w saunie rozszerza nasze naczynia krwionośne oraz powoduje wzrost tętna. Ciało zaczyna się pocić, podobnie jak podczas wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych. Wpływa to bardzo pozytywnie na nasz organizm, ponieważ usuwane są toksyny oraz spalane kalorie. Dodatkowo poprawia się działanie naszego układu immunologicznego.

Czy sauna infrared wpływa także na samopoczucie?

Warto korzystać z sauny na podczerwień również kiedy nasze samopoczucie nie jest w najlepszej kondycji. W obecnych czasach nie rzadko dokucza nam stres lub długotrwałe przemęczenie. W takim wypadku pobyt w sanie infrared już po kilku minutach rozluźnia spięte mięśnie i redukuje poziom stresu, a co za tym idzie poprawia kondycję psychiczną.

Pomoc w odchudzaniu

Podczas walki z nadwagą oprócz stosowania różnego rodzaju diet i wysiłków fizycznych dobrze jest pokusić się na skorzystanie z omawianej sauny. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Podczas jednego pobytu można spalić nawet do 900 kalorii. Jest to bardzo duża liczba, a dodatkowo można pozbyć się cellulitu, który jest zmorą wielu osób. Sauna ir poprawia kondycję naszej skóry, która na nowo staje się jędrna i piękna.

Kiedy występują przeciwwskazania do korzystania z sauny infrared?

Sauna na podczerwień co prawda wytwarza niższe temperatury niż tradycyjna sauna i mogą z niej korzystać zarówno dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jednak mogą wystąpić pewne przeciwwskazania, o których warto powiedzieć. Do najważniejszych z nich należą: choroby nowotworowe, hemofilia, nadciśnienie, epilepsja, choroby płuc, udar, choroby serca. Powstrzymać się również powinny kobiety w ciąży i w czasie menstruacji, osoby po operacjach (także dotyczących medycyny estetycznej) oraz podczas infekcji. Oczywiście zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej jeśli odczuwamy wątpliwości czy możemy skorzystać z sauny infrared.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =