Jak wybrać jacht do czarteru

iplywamy 16:44

Jak wybrać jacht do czarteru

jak-wybrac-jacht-do-czarteru

Jacht kojarzy nam się z luksusem, bogactwem i snobizmem. Ale jachtem można pływać nie tylko w okolicach Lazurowego Wybrzeża. Nie musi również być on od razu jachtem prywatnym. Czarter jachtów na Mazurach to oferta dla patriotycznych turystów. Bo żeby skosztować takiego rejsu wystarczy udać się na nasze piękne, malownicze jeziora.

Jak rozpocząć piękną przygodę?

W Polsce przywykliśmy raczej do określenia „wynajem”, ale termin „czarter”, zwłaszcza od czasów otwarcia granic po transformacji ustrojowej staje się coraz bardziej popularny. Zwłaszcza w kontekście biur podróży powszechnie oferujących loty czarterowe jako część szerszej oferty.

Jednak czarterować możemy również samodzielnie. I to właśnie na przykład jachty na Mazurach. Jak to jednak zrobić, aby wodna przygoda przebiegała miło i bez niepotrzebnych stresów?

Czarter jachtów Mazury – na co zwrócić uwagę?

Często podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przy planowaniu wakacyjnych atrakcji bywa cena. Jak wiemy jednak, często jest ona adekwatna do standardów i jakości usługi. Tak samo jest w przypadku czarteru jachtu. Dlatego najtańsze rozwiązania są zwykle mało atrakcyjne.

Podczas takiego czarteru musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy jacht ma być żaglowy, czy motorowy. Na dłuższe trasy lepiej zdecydować się na jacht motorowy. Jeżeli nasz budżet zakłada, że możemy nieco więcej zainwestować w paliwo właśnie taki rodzaj jachtu pozwoli nam rozwinąć większą prędkość. Natomiast jeżeli cenimy sobie świeże powietrze i niespieszne, leniwe wycieczki – możemy pokusić się o jacht żaglowy.

Ponadto jedną z najistotniejszych kwestii będzie to ile osób ma nim docelowo płynąć. Mały jacht może być tani, ale nie pomieścić całej wycieczki. A większy, którego cenę podzielimy pomiędzy większą liczbę uczestników – w ostatecznym rozrachunku wyjdzie prawdopodobnie znacznie ekonomiczniej.

Dowiedzmy się również czy będzie potrzebny dodatkowo wynajem sternika. Chociaż do prowadzenia wynajmowanych na Mazurach jachtów nie zawsze trzeba posiadać patent żeglarski lub motorowodny, to dotyczy to jedynie tych mniejszych. W przypadku jachtów żaglowych są to jachty o długości do siedmiu i pół metra długości kadłuba. Inaczej jest jeśli chodzi o motorowe.

Bez patentu możemy prowadzić jacht o prędkości ograniczonej konstrukcyjnie do 15 kilometrów na godzinę, którego moc silnika to maksymalnie 10 kW, a jego długość wynosi co najwyżej trzynaście metrów. Jeżeli decydujemy się na wynajem większego jachtu, lub chcemy po prostu spędzić miło czas nie przejmując się tą funkcją możemy właśnie wynająć sternika. Jeżeli natomiast jacht wymaga posiadania takich uprawnień, a chcielibyśmy prowadzić go samodzielnie – wystarczy zrobić kilkudniowy kurs oferowany w wielu miejscach na Mazurach.

Bezpiecznie na łajbie.

Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo załogi. Kiedy decydujemy się na czarter jachtu na Mazurach musimy zwracać baczną uwagę na warunki oraz zjawiska atmosferyczne panujące na jeziorach. Bardzo istotna jest także świadomość, że znajdujemy się na wodzie, a z tą nie ma żartów. Dlatego nawet przy najgładszej tafli na jeziorze zrezygnujmy ze spożywania alkoholu, nie wspominając już o innych środkach odurzających. Zwłaszcza, że przebywanie na pokładzie członków załogi w stanie odurzenia jakąkolwiek substancją jest w Polsce karalne. A w dodatku w chwili zagrożenia przytomność umysłu i refleks ważne są przecież również dla pasażerów.

Mając na uwadze powyższe czynniki możemy spędzić fantastyczne i niezapomniane wakacje na Mazurach. Bo chociaż liczne oferty krzykliwie zachęcają do zagranicznych podróży, to przecież pięknie i ciekawie jest również „na naszym podwórku”.

Więcej o czarterze jachtów na Mazurach dowiecie się na stronie https://www.blekitnypiotrus.pl/czartery/details,13,10,6,czarter-jachtow-mazury.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + dwadzieścia =