Pływanie na deskach SUP – warto spróbować

iplywamy 18:18

Pływanie na deskach SUP – warto spróbować

 

sportywodne

Pływanie na desce daje wiele frajdy i ładuje nas pozytywną adrenaliną. Jeśli lubimy spędzać czas na wodzie i uwielbiamy pływanie ślizgiem, deska z wiosłem do pływania na stojąco w pełni nas usatysfakcjonuje. Zwłaszcza że wyćwiczą się przy tym mięśnie ramion, brzucha, pleców i nóg. Trening na wodzie dla całego ciała w otoczeniu świeżego wilgotnego powietrza i przyrody wyrzeźbi ciało i zrelaksuje umysł.

Deska SUP do rekreacyjnego pływania dla każdego

Są różne rodzaje desek SUP. Jeśli zaczynamy dopiero swoją przygodę z pływaniem na stojąco z wiosłem na desce, zaopatrzmy się w tradycyjną deskę o nazwie allround. To uniwersalny sprzęt, dość szeroki, by niedoświadczona osoba pewnie się na niej poczuła. Zaokrąglony kadłub deski powoduje, iż pływamy na niej wolniej niż na takich typach jak touring i race. Ta ostatnia jest najbardziej spiczasta i bardzo szybko można na niej pływać. Jest też o wiele węższa od allround. polecana wszystkim, którzy już próbowali wcześniej pływania na innych deskach, nie tylko SUP.

Zatem, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z deską SUP, wybór powinien paść na tę z łagodnym wykończeniem przodu oraz szeroką na 80 cm. Początkowo, zanim staniemy w pozycji wyprostowanej i utrzymamy równowagę, możemy płynąć w pozycji na klęczkach. Dzięki temu oswoimy się z deską i gdy poczujemy, iż nie jesteśmy kołysani na boki, spróbujmy się wyprostować i stanąć.

2sup

Deska SUP allraund nadaje się dla każdego, mogą na niej pływać wszyscy, którzy nigdy wcześniej nie mieli z tym sportem do czynienia:

  • dzieci,
  • dorośli,
  • osoby starsze.

Ważne, by znać stopień wyporności deski, a ma ona być około 5-krotnie większa niż waży dziecko (lub osoba dorosła). Dla dzieci produkowane są deski kids, które są nieco krótsze i węższe, by mały człowiek mógł swobodnie wiosłować.

easysurf

Wszelki niezbędny sprzęt do pływania znajdziemy w sklepie Easy Surf.

Deska SUP dmuchana, czy twarda?

Różnicą między jedną a drugą jest inny sposób transportu i przechowywania, gdyż obydwa rodzaje desek są twarde i stabilne na wodzie. Dmuchana deska SUP jest łatwa w przechowywaniu i transporcie, gdyż bez powietrza jest zwinięta w mały tobołek, który zmieści się do plecaka. Po nadmuchaniu robi się bardzo sztywna i twarda, i wcale nie sprawia wrażenia dmuchanego miękkiego materaca.

Dmuchane deski SUP zyskują wielu zwolenników właśnie z powodu tych cech. Kupując ją, zwróćmy uwagę, czy ma w zestawie wiosło i linkę, którą przywiązuje się do nogi pływającego i do deski. Linka ta to tzw. smycz o fachowej nazwie leash. Dzięki smyczy o długości około 2 metrów, do której przypniemy siebie i deskę, w momencie wywrotki sprzęt nam nie ucieknie.

Co ze sobą zabrać na przygodę z deską SUP?

Przygotowanie odpowiedniego sprzętu do pływania na desce SUP to brak nieprzyjemnych później niespodzianek. Musimy zdawać sobie sprawę, iż by pływanie było bezpieczne, należy zadbać o nałożenie na siebie kamizelki asekuracyjnej. W momencie wywrotki do lodowatej wody uchroni ona nas przed utonięciem np. z powodu nagłego skurczu mięśni bądź z nieumiejętności pływania wpław.

Zamiast kamizelki możemy mieć przytroczoną do pasa w postaci małej saszetki pneumatyczną bojkę asekuracyjną, która pompuje się w momencie szarpnięcia za wystający uchwyt. Posłuży nam jako mała tratwa, dzięki której utrzymamy się na wodzie, trzymając ją pod pachami.

Jeżeli wyruszamy samotnie na wodę, warto mieć ze sobą specjalny wodoodporny worek drybag, do którego schowamy swoje osobiste rzeczy lub dodatkowy sprzęt, który wykorzystamy np. do nurkowania itp. Jeśli mamy ze sobą tylko telefon, postarajmy się o wodoszczelne etui dla niego. W chłodniejsze dni przydadzą nam się pianki, suchary, docieplacze i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 7 =