Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy?

iplywamy 19:11

Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy?

kiedy-i-dlaczego-warto-stosowac-aminokwasy

Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy?

Aminokwasy są podstawowymi „cegiełkami”, z których składają się nasze mięśnie. Można wyróżnić 8 aminokwasów niezbędnych, które musimy dostarczać z pożywienia, a także 14 aminokwasów, które są wytwarzane przez organizm, ale podczas intensywnych ćwiczeń, może dochodzić do ich niedoboru.

Kiedy warto przyjmować aminokwasy w formie suplementów diety?

Aminokwasy powinny być stosowane w przypadku zagrożenia ich niedoborem, co może być wywołane, na przykład przez nieprawidłową dietę. Będą także dobrym wyborem wtedy, gdy odczuwamy problemy z regeneracją mięśni i nie możemy pokonać pewnych wyników podczas treningu.

Zbyt mała ilość aminokwasów w diecie, wpływa na bóle mięśni i złe samopoczucie po treningu.

Aminokwasy w formie kapsułek lub proszku, mają idealnie dobrany skład. Nie znajdziemy w nich tłuszczu ani węglowodanów, a zamiast nich, możemy otrzymać dużą dawkę aminokwasów złożonych BCAA oraz glutaminy, które dodatkowo regenerują mięśnie.

Dzięki temu, że aminokwasy nie zawierają niepotrzebnych dodatków, można je stosować na diecie redukcyjnej. Stanowią także dobre uzupełnienie niedoboru aminokwasów wtedy, gdy nie mieliśmy w ciągu dnia czasu, na zjedzenie posiłku, który zawiera odpowiednią ilość białka.

Wybierz aminokwasy dla siebie

Jakie korzyści daje stosowanie aminokwasów?

Najważniejsze korzyści ze stosowania aminokwasów, to między innymi:

  • Zmniejszenie wydzielania kortyzolu – hormonu, który wpływa niekorzystnie na nasz wygląd oraz nasila procesy kataboliczne w organizmie.
  • Zwiększenie produkcji hormonów anabolicznych, takich, jak testosteron, hormon wzrostu i insulina. Najlepsze efekty osiągamy wtedy, gdy aminokwasy są przyjmowane wraz z witaminami z grupy B.
  • Dbanie o prawidłowy bilans azotowy – gdy intensywnie trenujemy (niezależnie, czy jest to trening siłowy czy wytrzymałościowy), tracimy aminokwasy. Podczas regeneracji, organizm wykorzystuje aminokwasy z pokarmu lub w formie suplementu diety
  • Szybkie działanie – aminokwasy łatwo się przyswajają oraz można je przyjmować w dowolnej chwili (zarówno przed, jak i po treningu). Co więcej, aminokwasy łatwo rozpuszczają się w wodzie i zwykle są dostępne w pysznych smakach.

Podsumowując – odpowiednia ilość aminokwasów, jest kluczowa, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie i rozbudowę mięśni. Warto je stosować zwłaszcza podczas intensywnych treningów, po to, by przyśpieszyć regenerację i móc osiągać jeszcze lepsze efekty.

Autor: MegaPower

Jeden komentarz do “Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    20 + 16 =