Odżywki typu Gainer na masę – kiedy i jak się je stosuje?

iplywamy 09:20

Odżywki typu Gainer na masę – kiedy i jak się je stosuje?

gainer-odzywki-w-sporcie

Odżywki typu Gainer na masę – kiedy i jak się je stosuje?

Gainer to odżywka, łącząca około 20% białka oraz około 80% węglowodanów. Odżywki tego typu, mogą zawierać także substancje wspomagające trening (kreatyna, witaminy, minerały) lub wypełniacze. Gainery cieszą się popularnością, z uwagi na niską cenę oraz szybkie efekty, jednak przed ich zastosowaniem, powinniśmy rozpatrzeć wszystkie za i przeciw.

Gainery – szeroki wybór – sprawdź

Kiedy warto stosować odżywki typu gainer?

Gainer jest dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które są szczupłe i mimo intensywnych treningów, nie widzą żadnych efektów w postaci wzrostu mięśni. Regularnie stosowana odżywka białkowo-węglowodanowa, zwiększy bilans kaloryczny, pozwalając zwiększyć zarówno masę mięśniową, jak i ilość tłuszczu w organizmie. Odżywki tego typu, są znacznie mniej wskazane dla osób, które trenują od dłuższego czasu i mają zbilansowaną dietę. Powinny ich unikać osoby na diecie oraz trenujące z myślą jedynie o zwiększeniu masy mięśniowej (a nie ogólnej), ponieważ gainer to źródło kalorii, które w małym stopniu zaspokajają głód. W ich przypadku znacznie bardziej wskazan

Odżywka powinna być stosowana bezpośrednio po treningu, kiedy zależy nam na szybkim odbudowaniu niedoborów energii. Z uwagi na to, że gainer zawiera małą ilość aminokwasów, po treningu można uzupełnić jego niedobór za pomocą naturalnych produktów. Jeśli mamy dużą niedowagę, gainer może być stosowany nawet co kilka godzin, także, jako sposób na zwiększenie kaloryczności zwykłych posiłków.

Wybierając odżywkę typu gainer, warto sprawdzić z jakiego źródła pochodzi zawarte w nim białko. Najbardziej wartościowe są białka zwierzęce, takie, jak białko serwatkowe czy kazeina. Białka roślinne, mają gorszy aminogram i nie zaspokajają wszystkich potrzeb organizmu. Zwróć uwagę także na zawartość węglowodanów – w gainerze powinno być jak najmniej dekstrozy i fruktozy, natomiast więcej skrobi o niskim indeksie glikemicznym. Pamiętaj także o tym, że gainer powinien stanowić uzupełnienie prawidłowej diety i nie może być stosowany zamiast niej.

Źródło: MegaPower

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − trzy =